Póki istnieje Zjednoczona Prawica, będą się tliły konflikty

Politycy Solidarnej Polski sprzeciwili się nowym zapisom dotyczącym polityki energetycznej. - To inny spór niż czysto polityczny konflikt – mówi Michał Kolanko.

Zgodnie z zapisami dokumentu dotyczącego transformacji energetycznej, wytwarzanie energii elektrycznej z węgla ma zostać zmniejszone do 56 proc. w 2030 r., do 2040 r. mają zostać zlikwidowane wszystkie piece węglowe, a kopalnie zamknięte do 2049 r. – Zbigniew Ziobro twierdzi, że to doprowadzi do ogromnego wzrostu cen energii i zamykania elektrowni w niektórych okręgach wyborczych – mówi Michał Kolanko. A Michał Szułdrzyński dodaje, że to kolejne pole konfliktu w Zjednoczonej Prawicy i wylicza spór o mandaty, ustawę o radzie wolności słowa oraz podatek od reklam.

Tymczasem Platforma Obywatelska zapowiada zmiany, które mają zostać ogłoszone w najbliższą sobotę. - Na korzyść Platformy jest to, że są bardzo niskie oczekiwania – komentuje Michał Kolanko.
- Platforma powinna się odnieść do aborcji, w sposób, który pokaże że widzi i rozumie zmiany społeczne - dodaje.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jerzy Dudek / Fotorzepa

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).