Póki istnieje Zjednoczona Prawica, będą się tliły konflikty

Posłuchaj

Politycy Solidarnej Polski sprzeciwili się nowym zapisom dotyczącym polityki energetycznej. – To inny spór niż czysto polityczny konflikt – mówi Michał Kolanko.

Zgodnie z zapisami dokumentu dotyczącego transformacji energetycznej, wytwarzanie energii elektrycznej z węgla ma zostać zmniejszone do 56 proc. w 2030 r., do 2040 r. mają zostać zlikwidowane wszystkie piece węglowe, a kopalnie zamknięte do 2049 r. – Zbigniew Ziobro twierdzi, że to doprowadzi do ogromnego wzrostu cen energii i zamykania elektrowni w niektórych okręgach wyborczych – mówi Michał Kolanko. A Michał Szułdrzyński dodaje, że to kolejne pole konfliktu w Zjednoczonej Prawicy i wylicza spór o mandaty, ustawę o radzie wolności słowa oraz podatek od reklam.

Tymczasem Platforma Obywatelska zapowiada zmiany, które mają zostać ogłoszone w najbliższą sobotę. – Na korzyść Platformy jest to, że są bardzo niskie oczekiwania – komentuje Michał Kolanko.
– Platforma powinna się odnieść do aborcji, w sposób, który pokaże że widzi i rozumie zmiany społeczne – dodaje.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” w Apple Podcasts, Google Podcasts, Spotify, Acast

Fot. Jerzy Dudek / Fotorzepa

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Odcinek 220