To była bardzo antyelitarna kampania

Posłuchaj

Dziś ostatni dzień kampanii wyborczej przed I turą. Podsumowujemy starania kandydatów o fotel prezydenta.

W tej kampanii najbardziej wtórny był PiS. Hołownia, Trzaskowski czy Biedroń, Bosak i Kosiniak-Kamysz mniej lub bardziej zaskakiwali, wychodzili poza swoje strefy komfortu. A PiS tkwi w niej do dzisiaj – komentuje Michał Kolanko

To była bardzo antyelitarna kampania. Nie było komitetów honorowych. Nie było konferencji, na których autorytety wspierałyby kandydatów. W sztabie Platformy wyciągnięto wnioski, poprzednio celebryci zasypywali poparciem kandydatów, zwłaszcza widać to było w przypadku Bronisława Komorowskiego.  Zawsze to kończyło się źle, bo znani ludzie szkodzili zamiast pomagać – oceniają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

Podcast „Pod Żyrandolem” to codzienna audycja dziennikarzy „Rzeczpospolitej”. Komentujemy najważniejsze wydarzenia kampanii wyborczej, obserwujemy, kto ma największe szanse, by zdobyć fotel prezydenta. Nagrywamy aż do rozstrzygnięcia wyników wyborów prezydenckich.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Wojtek RADWAŃSKI / AFP

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.

Zastępca Redaktora Naczelnego „Rzeczpospolitej”, szef magazynu „Plus Minus”, weekendowego wydania „Rz”. Absolwent studiów magisterskich i doktoranckich na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie zajmował się głównie myślą polityczną, politykę lubi, obserwuje, opisuje i komentuje chętnie do dziś. Szczęśliwy mąż jednej żony i ojciec pięciu córek.

Odcinek 92