Jak mocno wirus zmienił już świat

Co nas czeka w związku z drugą falą pandemii? Czy politycy inaczej tym razem zareagują? Jak zmienia się nasze podejście do życie ludzkiego? I co z zasadami, które obowiązywały jeszcze przed pandemią? O tym Michał Płociński rozmawia z Jędrzejem Bieleckim, autorem książki „Wirus resetuje świat” w podcaście „O tym się mówi”.

Na całym świecie rośnie liczba przypadków zakażenia koronawirusem. W Polsce również. Padają u nas nowe, absolutne rekordy dzienne zakażań. Na drugi lockdown, zdecydował się już Izrael, a w innych krajach wprowadzane są na nowo rozmaite obostrzenia, w tym nawet ograniczenia w poruszaniu się. Niektóre państwa zamykają swe granice. W Wielkiej Brytanii nowe ograniczenia wprowadzono od razu na najbliższe pół roku. Czy politycy wiedzą już, ograniczyć falę zakażeń, a przy tym wyśrodkować rozmaite racje i nie zdusić gospodarki, czy wciąż działają po omacku?

Jakie nastroje panują w Hiszpanii, która na wakacje wróciła do normalnego życia, a teraz znowu zaczyna się zamykać? Panuje poczucie, że może kraj za bardzo zluzował ograniczenia, by ratować rynek turystyczny, czy może wręcz przeciwnie – druga fala nie robi już na Hiszpanach tak wielkiego wrażania, bo życie wróciło do normy?

Co to oznacza, że „Wirus resetuje świat”? Przecież nie upadł przez niego ani jeden rząd, na Zachodzie ludzie nie głodują na ulicach, a państwa mimo wszystko wykazały się dużą odpowiedzialnością. Na czym więc polega ten reset? I to chyba dość optymistyczne, że byliśmy w stanie wstrzymać całą gospodarkę, by ratować ludzkie życie. To chyba dobrze świadczy o współczesnym świecie?

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. AdobeStock

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.