Prof. Góralczyk: Czy zimna wojna z Chinami zamieni się w „gorący” konflikt?

Czy świat odpuścił sobie Hongkong? Jak eskalowały napięcia w stosunkach USA-Chiny? Czy na Tajwanie wybuchnie konflikt zbrojny? Czy Joe Biden jako prezydent Ameryki ochłodzi relacje z Chinami? O tym wszystkim w rozmowie Bogusława Chraboty z prof. Bogdanem Góralczykiem, politologiem, sinologiem, publicystą „Rzeczpospolitej”.

Tajwan zawsze był najpoważniejszym zagadnieniem w stosunkach amerykańsko-chińskich. Już w czasie wojny koreańskiej USA zdefiniowały go jako najbardziej wysunięty lotniskowiec na zachodnim Pacyfiku. W ostatnim czasie Amerykanie w tamten region skierowali dwa lotniskowce. Mają w tym też interes doraźny: końcówka kampanii wyborczej, w której Donald Trump może przegrać. Szukanie zewnętrznego wroga to rozgrywka wyborcza. To niebezpieczne posunięcie – wyjaśnia prof. Góralczyk.

Chińczycy zaczynają wyprzedzać Amerykanów w niektórych technologiach. Chodzi głównie o sztuczną inteligencję, o szybkie pociągi, 5G. Do tego doszły operacje bezgotówkowe, gwałtowny rozwój startupów. To stało się początkiem wojny technologicznej. Mike Pompeo zapowiedział, że będzie czyścił amerykańską sieć internetową z chińskich aplikacji – powstanie tzw. clean network. Dla ekspertów to zapowiedź rozwodu dwóch struktur internetowych – wyjaśnia gość podcastu.

Gościem audycji był prof. Bogdan Góralczyk

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunesSpotifyaCastGoogle PodcastsStitcher.

Fot 1. Liang Tang/Unsplash

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.