Prof. Góralczyk: Czy zimna wojna z Chinami zamieni się w „gorący” konflikt?

Czy świat odpuścił sobie Hongkong? Jak eskalowały napięcia w stosunkach USA-Chiny? Czy na Tajwanie wybuchnie konflikt zbrojny? Czy Joe Biden jako prezydent Ameryki ochłodzi relacje z Chinami? O tym wszystkim w rozmowie Bogusława Chraboty z prof. Bogdanem Góralczykiem, politologiem, sinologiem, publicystą "Rzeczpospolitej".

Tajwan zawsze był najpoważniejszym zagadnieniem w stosunkach amerykańsko-chińskich. Już w czasie wojny koreańskiej USA zdefiniowały go jako najbardziej wysunięty lotniskowiec na zachodnim Pacyfiku. W ostatnim czasie Amerykanie w tamten region skierowali dwa lotniskowce. Mają w tym też interes doraźny: końcówka kampanii wyborczej, w której Donald Trump może przegrać. Szukanie zewnętrznego wroga to rozgrywka wyborcza. To niebezpieczne posunięcie - wyjaśnia prof. Góralczyk.

Chińczycy zaczynają wyprzedzać Amerykanów w niektórych technologiach. Chodzi głównie o sztuczną inteligencję, o szybkie pociągi, 5G. Do tego doszły operacje bezgotówkowe, gwałtowny rozwój startupów. To stało się początkiem wojny technologicznej. Mike Pompeo zapowiedział, że będzie czyścił amerykańską sieć internetową z chińskich aplikacji – powstanie tzw. clean network. Dla ekspertów to zapowiedź rozwodu dwóch struktur internetowych - wyjaśnia gość podcastu.

Gościem audycji był prof. Bogdan Góralczyk

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunesSpotifyaCastGoogle PodcastsStitcher.

Fot 1. Liang Tang/Unsplash

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.