Ernest Pytlarczyk: Wyjście z kryzysu w kształcie V, U, W, L? Stawiam na inny znak

„Szacujemy spadek PKB Polski w 2020 roku na 4,4 procent. Ale od połowy kwietnia jesteśmy już w fazie technicznego ożywienia” – tak dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA tłumaczy w rozmowie z Cezarym Szymankiem dobre dane płynące z polskiej gospodarki.

Zdaniem Pytlarczyka wiele firm w swoich planach na ten rok bierze pod uwagę możliwy ponowny lockdown, co łączyłoby się z drugą falą recesji. „A jeśli ktoś do swojego scenariusza bazowego dopuszcza taką możliwość, to jego apetyt na zwiększanie mocy produkcyjnych, kupowanie maszyn, inwestowanie, czy po prostu ryzyko biznesowe będzie mniejszy. Dlatego ścieżka inwestycji polskich firm będzie płaska” – mówi Ernest Pytlarczyk. I kreśli kształt wykresu obrazującego przyszłość naszej gospodarki.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na  iTunesSpotifyaCastGoogle PodcastsStitcher.

Zdjęcie: Łukasz Król/materiały prasowe

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.