Rychard & Filar: słowa na te czasy to „niepewność” i „trudne”.

„Kampania wyborcza nie tyle narzuca jakąś inną rzeczywistość, co po prostu odkrywa prawdziwe kontury rzeczywistej rzeczywistości” – mówi profesor Andrzej Rychard z Polskiej Akademii Nauk.

„Po stronie władzy obserwujemy przemożną chęć centralizacji. Dominuje wiara, że silne scentralizowanie całego mechanizmu jest sposobem na stawienie czoła trudnym sytuacjom. Moim zdaniem nie jest” – to słowa profesora Dariusza Filara, byłego członka Rady Polityki Pieniężnej.

Socjolog i ekonomista w rozmowie z Cezarym Szymankiem komentują kampanię wyborczą, decyzję jaką podjęli Polacy, ale przede wszystkim zastanawiają się nad możliwym scenariuszem najbliższych 3 lat.

„Jeżeli popatrzymy na to z czego były finansowane transfery socjalne, to one właściwie pokrywają się z przyrostem polskiego długu publicznego w okresie minionych lat. Wszystkie opowieści o tym, że uszczelniliśmy system podatkowy i to dało środki na wypłatę transferów socjalnych nie są po prostu prawdziwe. W połączeniu z dzisiejszą sytuacją obrony przed epidemią, oznacza, że stajemy się państwem coraz bardziej zadłużonym” – mówi profesor Dariusz Filar. Profesor Andrzej Rychard komentuje: „To pokazuje, że silne podstawy polityki społecznej się wyczerpują. I to będzie jedno z większych wyzwań stojących przed całym układem rządzącym”.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunesSpotifyaCastGoogle PodcastsStitcher.

Zdjęcie: Fotorzepa/Waldemar Kompała i Robert Gardziński

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl. Laureat kilku nagród dla dziennikarzy ekonomicznych. W wolnych chwilach jest tam, gdzie akurat gra „Archive” lub „Placebo”, jeździ na rowerze i gotuje. Choć coraz więcej czasu oddaje górom.