Hipercholesterolemia – „niewidzialna” i „bezbolesna” choroba

Problem hipercholesterolemii dotyczy 60 proc. Polaków i prowadzi do najpoważniejszych chorób sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Jak się ustrzec podniesionego poziomu cholesterolu? Jak z nim walczyć?  Gościem podcastu Zuzanny Dąbrowskiej był prof. dr nauk medycznych Adam Witkowski z Narodowego Instytutu Kardiologii. 

– Choroby układu sercowo-naczyniowego są nadal wiodącą przyczyną zgonów w naszym kraju. Wpływa to na obniżenie się długości życia, które do 2015 r. w Polsce się wydłużało – teraz wzrost długości życia zaczął hamować. To nie jest tylko trend w Polsce, widać to także w USA – mówi prof. Adam Witkowski. Ekspert podkreśla także, że podstawowy czynnik ryzyka dla tych chorób, czyli podwyższony poziom cholesterolu, jest w naszym kraju bagatelizowany, choć dotyczy ponad 60 proc. Polaków. – Te schorzenia nie tylko zagrażają życiu, ale powodują również inwalidztwo, co prowadzi do schodzenia z rynku pracy osób w wieku produkcyjnym – wyjaśnił Witkowski.

Gościem audycji był prof. n. med. Adam Witkowski

By uniknąć powikłań takich jak udar czy zawał, trzeba działać z wyprzedzeniem. – Jest kilka czynników ryzyka. Zalicza się do nich podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, ale także otyłość i palenie tytoniu – wylicza gość podcastu.

Partnerem podcastu jest:

MLR ID: 173541

fot. 1 AdobeStock

Prowadzący