Energetyka w szponach wielkiej polityki

O awarii elektrowni Bełchatów, sporze z Czechami o kopalnię Turów i losach gazociągu Nord Stream 2 z Jakubem Wiechem, dziennikarzem gospodarczym, ekspertem ds. energetyki, redaktorem portali defence24.pl oraz energetyka24.pl, rozmawia Michał Płociński.

– Energetyka jest jednym ze strategicznych tematów w debacie, jest jedną z najważniejszych płaszczyzn, na których opieramy naszą codzienność, niestety zauważamy to dopiero, gdy dzieje się coś nie tak – mówi gość podcastu. – Problemy jednostek energetycznych w Polsce mogą bardzo łatwo rozlać się na cały region, a nawet Europę. Zaburzenia związane z pracą elektrowni Bełchatów były odczuwalne nawet w północnej Afryce – mówi. Jak zauważa Jakub Wiech, by w przyszłości uniknąć takich kryzysów, potrzebujemy energetyki rozproszonej, zróżnicowanej, by awarie dużych bloków, takich jak Bełchatów nie zaburzały pracy całego systemu energetycznego.

– W sprawie Turowa jesteśmy podwójnie przyparci do ściany – tłumaczy gość podcastu. Wyłączenie kopalni pozbawiłoby nas mocy w systemie elektroenergetycznym, to również ważny węzeł przesyłowy, który utrudniłby Polsce import energii z Niemiec. Spór z Czechami ma również wymiar polityczny. – Rząd zbliża się teraz do podpisania umowy społecznej z górnikami, która zadecyduje o końcu górnictwa węgla kamiennego na Śląsku – mówi Jakub Wiech.

– Ameryka nie nałożyła restrykcji na spółkę Nord Stream 2 AG, kluczowy podmiot dla budowy gazociągu, który jest de facto odpowiedzialny za konstrukcję połączenia. Za brak tych sankcji jest pewien niedosyt – mówi Jakub Wiech.

Jakub Wiech, fot. Robert Gardziński/Fotorzepa

Dlaczego gdyby awaria w elektrowni Bełchatów wydarzyła się latem, mogłaby zdestabilizować nasz system energetyczny? Czy mogliśmy uniknąć konfliktu o kopalnię Turów? Czy Niemcy staną się gazowym hubem dla Europy? Czy Amerykanie wycofują się z sankcji nałożonych na Nord Stream 2? W jaki sposób amerykańskie sankcje nałożone na gazociąg mogłyby wpłynąć na wynik wyborów w Niemczech? O tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu „O tym się mówi”. Na program zaprasza Michał Płociński.

fot. Bloomberg

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.