Dzień Ziemi: To globalna Północ powoduje znaczną część zmian klimatycznych. Posprzątajmy po sobie

To globalna Północ powoduje znaczną część zmian klimatycznych, a cierpią przez to osoby które żyją głównie na Południu. Afryka Subsaharyjska odpowiada jedynie za 7,1% światowej emisji gazów cieplarnianych, a to region który ponosi największe konsekwencje – mówi Magdalena Kuśka, koordynatorka misji PAH w Sudanie Południowym w rozmowie z Michałem Płocińskim.

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Szacuje się, że aż 108 milionów ludzi jest dziś dotkniętych przez zmiany klimatyczne. Wiele z nich musi opuszczać swoje domy, by uciekać przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. - Jeżeli nie zmienimy naszego podejścia do emisji gazów cieplarnianych, to do 2100 roku przynajmniej pas równikowy będzie niemożliwy do zamieszkania, jeżeli temperatura globalna wzrośnie o 4 st. C nie będzie się tam dało mieszkać – mówi gościni podcastu.

Sudan Południowy, fot. PAH

Magdalena Kuśka wspomina o sytuacji w Sudanie Południowym, który obecnie wychodzi z największej w historii powodzi spowodowanej przez zmiany klimatu: podwyższone temperatury w zachodniej części Oceanu Indyjskiego wpłynęły na zwiększenie się opadów. W konsekwencji przepełniły się zbiorniki, a stojąca woda zniszczyła infrastrukturę, domy, uprawy i zmusiła wiele osób do przeprowadzki. Z kolei w Somalii, gdzie swoją misję ma PAH, coraz więcej osób przybywa do obozów dla uchodźców z powodu suszy, a nie jak wcześniej, przez konflikty zbrojne.

- Ubodzy przez zmiany klimatu stają się coraz biedniejsi – tłumaczy Kuśka. - Trzeba o tym myśleć, wybierając decydentów, którzy wezmą sprawy klimatu na poważnie i już dziś pomagać tym, których to dotyka – dodaje.

Fot. materiały prasowe/PAH

Prowadzący

Szef działu opinii „Rzeczpospolitej”, redaktor prowadzący codziennego wydania i redaktor weekendowego magazynu „Plus Minus”. Absolwent politologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2011 r. w „Rzeczpospolitej”. Od 2007 r. pisze o polityce, sprawach społecznych i przemianach cywilizacyjnych. Bardzo uważnie śledzi debatę publiczną. Prowadzi w Radiu Kampus audycję muzyczną „Rap Sesja” (od 2009 r.) oraz poranne pasmo „Kapitan Poranek”. Miał autorski cykl rozmów „My, Polacy” w Programie 3 Polskiego Radia oraz współprowadził audycję „O wszystkim z kulturą” w Programie 2 Polskiego Radia. Prowadzący podcastów „Rzeczpospolitej”, w tym „Rzecz w tym”.