Zanzibar: Raj bez respiratorów i opieki medycznej

Tanzania nie jest najuboższym krajem Afryki, ale na 100 tys. mieszkańców przypada tam tylko jeden lekarz. To tak, jakby na dwumilionową Warszawę było tylko dwudziestu medyków. To kraj, który ma siódme najgorsze statystyki na świecie jeśli chodzi o służby medyczne – mówi Małgorzata Olasińska-Chart, dyrektorka Programu Pomocy Humanitarnej w Polskiej Misji Medycznej, w rozmowie z Michałem Płocińskim.

Na Zanzibar, wyspę należącą w całości do Tanzanii, przylatują tłumnie turyści. Z czym muszą się liczyć po przylocie? – Nie ma obostrzeń, nie trzeba robić testu, wszystko jest otwarte. Kraj działa tak, jakby koronawirusa nie było – mówi Małgorzata Olasińska-Chart. Gościni podcastu tłumaczy, że w maju ubiegłego roku prezydent John Magufuli ogłosił Tanzanię krajem wolnym od koronawiursa. Zarazę wypędzano przez narodowe modlitwy i opary ziół. Magufuli zrobił też prowokację: testy wykazały, że koronawirusa ma koza i papaja. Prezydent uznał, że badania są niewiarygodne i Tanzania przestała je robić już w kwietniu 2020 roku, a od maja otworzyła całkowicie granice. W marcu 2021 roku Magufuli zmarł – oficjalnie na serce, a według narodowej plotki na Covdi-19. – Kraj nie ma respiratorów, nie ma opieki medycznej w częściach miasteczek i wsi, pomoc można tak naprawdę dostać w Dar es Salaam, może w Dodomie – dodaje Olasińska-Chart.

Gościni podcastu tłumaczy, że trzeba pamiętać, iż Afryka Subsaharyjska ma inną perspektywę na śmierć. – Jest ona nieodłączną częścią życia, która zdarza się tam o wiele częściej i w sytuacjach, które nie są u nas kryzysowe. Drobne infekcje, złamania prowadzą tam do śmierci, a u nas są całkowicie uleczalne za pomocą antybiotyków – wyjaśnia.

Małgorzata Olasińska-Chart opowiada również o działaniach Polskiej Misji Medycznej w Tanzanii. – W ciągu półtora roku obniżyliśmy śmiertelność o 30% w szpitalu w Nyangao. Umierało 116 dzieci na tysiąc, w tej chwili ta liczba zmalała do 108. Jak na Afrykę to bardzo duży sukces – mówi.

Więcej na temat działań Polskiej Misji Medycznej na stronie www.pmm.org.pl, gdzie można wesprzeć wybrany projekt.    

Fot. AdobeStock

Michał Płociński
Prowadzący

Redaktor „Plusa Minusa”, dziennikarz społeczno-polityczny i kulturalny. Radiowiec, hip-hopowiec i zapalony kibic sportowy. Pisze o zmianach cywilizacyjnych. Od studiów filozoficznych i politologicznych śledzi świat idei. Robi wywiady, recenzuje kulturę popularną i prowadzi audycję muzyczną „Rap Sesja” w warszawskim Radiu Kampus.