Aleksandra Dulkiewicz: Nie wiemy, jak będą wyglądały finanse samorządu

Za trzy miesiące rozpoczyna się nowy rok budżetowy. My tak naprawdę nie wiemy, jak będą wyglądały finanse samorządu od 1 stycznia. Nie możemy się o tym dowiedzieć w grudniu, bo zgodnie z przepisami budżet gmin musi być złożony do 15 listopada w radach gmin. Bardzo bym chciała, byśmy za rok o tej porze mieli większą stabilność prawa. Bo nie chodzi tylko o utrudnianie pracy, ale to utrudnia zarządzanie miastem. By mieszkańcy wiedzieli co ich czeka. Czy będzie spełnione to marzenie? Śmiem wątpić – mówi w podcaście „Mówią Prezydenci” prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

– Dyskusja o Polskim Ładzie pokazuje, w jakim chaosie żyjemy. Pewnych rzeczy nie możemy przewidzieć. Nie wiemy co będzie w najbliższym roku budżetowym, a co w kolejnym – tym bardziej. Wiemy za to, że rosną ceny energii, szaleje inflacja – mówiła Dulkiewicz. 

W ostatnim odcinku podcastu „Mówią Prezydenci” również o sytuacji na linii rząd-samorząd, przewidywaniach na przyszłość, najważniejszych tematach politycznych w tej sferze na 2022 r. i efektach Polskiego Ładu. 

„Mówią Prezydenci” to cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Do słuchania na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe UM Gdańsk

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.