Krzysztof Żuk: Jesteśmy partnerem rządu i powinniśmy grać do tej samej bramki

Aktywność inwestycyjna samorządów będzie decydowała o ocenie skuteczności rozwiązywania problemów społecznych przez rząd. Jesteśmy partnerem rządu i powinniśmy grać do tej samej bramki. A nie gramy – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk w podcaście „Mówią Prezydenci”.

– Wspólnym interesem, lubelskim, regionalnym i polską racją stanu jest utrzymanie inwestycji w samorządach. Dlatego, prywatnie, dziwię się rządzącym, że nie potrafili porozumieć się z nami w zakresie KPO – dodaje Krzysztof Żuk.

– Dzięki funduszom europejskim zrealizowaliśmy dwa duże programy. Mamy największy system trolejbusowy w Polsce – 138 trolejbusów, kupujemy autobusy elektryczne. Spełniamy już dzisiaj wymóg stawiany przez ustawę o elektromobilności. Do 2028 roku ma być spełniony próg 30 proc., my go już spełniamy, a w przyszłym roku będziemy mieli 50 proc. – tak o inwestycjach w transport publiczny mówi gość podcastu.

Całkowicie przebudowujemy w Lublinie system transportu i układ komunikacyjny. Będzie nas to kosztowało dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych.

W rozmowie również o tym, jak wygląda odbudowa miasta po pandemii, co oznacza dla Lublina opóźnienie w realizacji Krajowego Planu Odbudowy oraz o inwestycjach w tereny zielone.

„Mówią Prezydenci” to cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe/Miasto Lublin

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.