Krzysztof Żuk: Jesteśmy partnerem rządu i powinniśmy grać do tej samej bramki

Aktywność inwestycyjna samorządów będzie decydowała o ocenie skuteczności rozwiązywania problemów społecznych przez rząd. Jesteśmy partnerem rządu i powinniśmy grać do tej samej bramki. A nie gramy – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk w podcaście „Mówią Prezydenci”.

- Wspólnym interesem, lubelskim, regionalnym i polską racją stanu jest utrzymanie inwestycji w samorządach. Dlatego, prywatnie, dziwię się rządzącym, że nie potrafili porozumieć się z nami w zakresie KPO - dodaje Krzysztof Żuk.

- Dzięki funduszom europejskim zrealizowaliśmy dwa duże programy. Mamy największy system trolejbusowy w Polsce - 138 trolejbusów, kupujemy autobusy elektryczne. Spełniamy już dzisiaj wymóg stawiany przez ustawę o elektromobilności. Do 2028 roku ma być spełniony próg 30 proc., my go już spełniamy, a w przyszłym roku będziemy mieli 50 proc. - tak o inwestycjach w transport publiczny mówi gość podcastu.

Całkowicie przebudowujemy w Lublinie system transportu i układ komunikacyjny. Będzie nas to kosztowało dodatkowe kilkadziesiąt milionów złotych.

W rozmowie również o tym, jak wygląda odbudowa miasta po pandemii, co oznacza dla Lublina opóźnienie w realizacji Krajowego Planu Odbudowy oraz o inwestycjach w tereny zielone.

„Mówią Prezydenci” to cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe/Miasto Lublin

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.