Iwona Waszkiewicz: Pomysły ministerstwa dotyczące zmian w edukacji skandaliczne

Ten rok szkolny jest inny niż poprzednie. Nasze obawy są dwie. Jedna dotyczy pandemii. Nie wiemy, czy dzieci będą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych przez cały rok. To jest wielka niewiadoma. I główna obawa. I druga, którą nam Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa dołożyło nam w wakacje. To są zmiany w prawie dotyczące centralizacji oświaty, podporządkowania jej całkowicie administracji rządowej. Na szczęście nie są jeszcze uchwalone. Mam nadzieję, że większości w Sejmie do tych szkodliwych zmian nie będzie - mówi w podcaście "Mówią Prezydenci" Iwona Waszkiewicz, wiceprezydent Bydgoszczy i przewodnicząca komisji Unii Metropolii Polskich ds. edukacji. 

- Zadziwiające jest to, że po sześciu latach rządów PiS nagle wprowadza się kolejną rewolucję, jeśli chodzi o oświatę. To znaczy, że poprzednicy chyba źle prowadzili edukację i trzeba coś poprawiać. Pomysły zaprezentowane w wakacje oceniam jako absurdalne, skandaliczne. Prowadzą do przejęcia edukacji przez administrację rządową - oceniła Waszkiewicz.

„Mówią Prezydenci” to cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.