Jacek Sutryk: Po Polskim Ładzie nie będzie samorządu

- Chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć, że po "Polskim Ładzie" nie będzie samorządu. To mocna teza, ale prawdziwa. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę - mówi prezydent Wrocławia. 

- Jeżeli Wrocław ma zapłacić za "Polski Ład" ponad 400 mln zł, przy budżecie (po stronie dochodów) 5,5 mld, to jest znaczny ubytek w kasie miasta, którego nie będziemy w stanie samodzielnie zrekompensować. A jednocześnie, te wszystkie modele rekompensowania tej straty, które przedstawia rząd, są wysoce niewystarczające - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w kolejnym odcinku podcastu "Mówią Prezydenci". - To coś, co musi nas wszystkich niepokoić. To oznacza, że trudno będzie odpowiadać na nowe potrzeby, trudno będzie myśleć o kolejnych, nowych miejskich rozwiązaniach. Trzeba bić na alarm. Ja nie mówię, że wszystkie rozwiązania co do zasady, które zostały zaszyte w "Polskim Ładzie", są złe.  Ale nie podoba mi się sposób, w jaki rząd będzie chciał za te zadania zapłacić  - mówi prezydent Wrocławia. 

W rozmowie też o pogróżkach, które Sutryk otrzymał w ostatnich tygodniach. - Te wszystkie groźby mają podtekst polityczny. Wynikają z pewnej temperatury, atmosfery w Polsce, która jest bardzo silnie spolaryzowana, obserwujemy brutalizację języka. To wszystko przekłada się na złe, indywidualne zachowania - mówił Sutryk. W rozmowie także o inwestycjach we Wrocławiu, walce ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska oraz o zmianach wywołanych pandemia. 

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.