Jacek Sutryk: Po Polskim Ładzie nie będzie samorządu

– Chciałbym bardzo wyraźnie powiedzieć, że po „Polskim Ładzie” nie będzie samorządu. To mocna teza, ale prawdziwa. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę – mówi prezydent Wrocławia. 

– Jeżeli Wrocław ma zapłacić za „Polski Ład” ponad 400 mln zł, przy budżecie (po stronie dochodów) 5,5 mld, to jest znaczny ubytek w kasie miasta, którego nie będziemy w stanie samodzielnie zrekompensować. A jednocześnie, te wszystkie modele rekompensowania tej straty, które przedstawia rząd, są wysoce niewystarczające – mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk w kolejnym odcinku podcastu „Mówią Prezydenci”. – To coś, co musi nas wszystkich niepokoić. To oznacza, że trudno będzie odpowiadać na nowe potrzeby, trudno będzie myśleć o kolejnych, nowych miejskich rozwiązaniach. Trzeba bić na alarm. Ja nie mówię, że wszystkie rozwiązania co do zasady, które zostały zaszyte w „Polskim Ładzie”, są złe.  Ale nie podoba mi się sposób, w jaki rząd będzie chciał za te zadania zapłacić  – mówi prezydent Wrocławia. 

W rozmowie też o pogróżkach, które Sutryk otrzymał w ostatnich tygodniach. – Te wszystkie groźby mają podtekst polityczny. Wynikają z pewnej temperatury, atmosfery w Polsce, która jest bardzo silnie spolaryzowana, obserwujemy brutalizację języka. To wszystko przekłada się na złe, indywidualne zachowania – mówił Sutryk. W rozmowie także o inwestycjach we Wrocławiu, walce ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska oraz o zmianach wywołanych pandemia. 

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.