Rafał Bruski: Polski Ład gorszy dla finansów samorządów niż pandemia

Przechodzimy z naprawdę dobrego systemu finansowania i planowania przyszłości miasta na bardzo chaotyczny, w którym będziemy czekali na to, czy ktoś nam da środki lub nie. I przede wszystkim jest podstawowy zarzut wszystkich samorządowców: nie ma reguł gry w tych programach rządowych, są one bardzo uznaniowo dzielone – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy w podcaście „Mówią Prezydenci”.

– Gorszą pandemią dla finansów samorządów były zmiany, które dokonywane są przez rząd, te z 2019 roku i zapowiadane w Polskim Ładzie, czyli ograniczanie wpływów samorządów do kasy miejskiej, czyli kasy mieszkańców – mówi gość audycji. – Samorządowcy, którzy niżej kłaniają się rządowi albo padają przed nim na kolana, mają większe szanse na uzyskanie środków od tych, którzy oczekują transparentności i wspierania samorządności – dodaje.

W rozmowie z Michałem Kolanko Rafał Bruski opowiada także, jak pandemia zmieniła Bydgoszcz. – Bydgoska gospodarka przerwała ten kryzys dobrze, co widać po wpływach z podatku dochodowego i z liczby osób bezrobotnych, ma to niewątpliwie wpływ na funkcjonowanie miasta i na zmniejszenie dramatów życiowych – tłumaczy.

W podcaście również o tym, jak samorządy brały udział w akcji szczepień, o środkach z Funduszu Inwestycji Strategicznych, jak Brda i rewitalizacja nabrzeża rozwinęła Bydgoszcz i jak można wykorzystać potencjał samorządowców w polityce.

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.