Piotr Krzystek: Przez pandemię uczniowie stracili czas na budowanie relacji

Jako jedni z nielicznych w Polsce zrobiliśmy na koniec czerwca badania psychologiczne wśród dzieci i młodzieży. Ich sytuacja nie wygląda najlepiej – mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

– Długi okres przebywania w domach i kontaktu zdalnego wpłynął bardzo negatywnie na młodych ludzi. Właściwie dla wielu najmłodszych uczniów takie kontakty są w szkole budowane od początku. Jak popatrzymy na pierwszaka, który poszedł do szkoły we wrześniu i wrócił w czerwcu, to straciliśmy czas na wykształcenie relacji wewnątrz klasy oraz między dzieckiem i nauczycielem – tłumaczy gość podcastu „Mówią Prezydenci”. Piotr Krzystek zapowiada, że na podstawie badań i raportu zostaną stworzone programy pomocowe dla uczniów.

W rozmowie również o tym, na ile samorządy mogą wpływać na szkolnictwo, jak pandemia zmieniła potrzeby mieszkańców Szczecina, o Funduszu Inwestycji Samorządowych i finansach miasta.

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.