Fijołek: Polityka przestrzenna to najważniejsze wyzwanie

– Moje pierwsze decyzje wiążą się z polityką przestrzenną. To najważniejsze wyzwanie na najbliższe dwa lata. Przestrzeń i zagospodarowanie przestrzenne to główne narzędzia włodarzy miast w kontekście wychodzenia z pandemii, kryzysu klimatycznego. Chodzi o tworzenie miejsc zielonych, czy tych z usługami publicznymi tak, by tworzyły się relacje między mieszkańcami – mówi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek w podcaście „Mówią Prezydenci”.

–  Podjąłem już decyzje dotyczące częściowego wyprowadzenia aut z centrum miasta, z miejsc, które można oddać na deptaki, na dodatkowe kawiarniane stoliki, na miejsca dla małych wydarzeń kulturalnych – mówi Fijołek. 

– Ten entuzjazm, wsparcie czuję od mieszkańców Rzeszowa. To jest cudowne uczucie. Będę chciał na nim bazować  – mówił też o atmosferze w mieście Fijołek. W rozmowie z Michałem Kolanko mówi również o możliwych zmianach w rzeszowskim ratuszu, zaangażowaniu w ogólnokrajowe sprawy samorządu czy sytuacji finansowej Rzeszowa. 

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.