Piotr Borawski: Turystów z każdym tygodniem jest coraz więcej

Pandemia odcisnęła duże piętno na tematach związanych z gospodarką. W Gdańsku szczególnie, jeśli chodzi o turystykę. Dotyczy to zwłaszcza turystów zagranicznych – mówi wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski w podcaście „Mówią Prezydenci”.

– Liczba zagranicznych turystów w ubiegłym roku spadła o 75 proc. To nas na pewno napawa smutkiem. Tym bardziej, że zagraniczni turyści, którzy przyjeżdżają do nas i zostają na jakiś czas, pozostawiają więcej pieniędzy wobec turystów krajowych. Turystyka krajowa spadła o 25 proc. Na progu zaczynającego się sezonu widzimy, że turystów z każdym tygodniem jest coraz więcej. Liczymy, że w tym roku sytuacja będzie inna niż w 2020 roku. Być może nie powrócimy do sytuacji sprzed pandemii, ale liczę, że się do niej zbliżymy – mówi Borawski. 

W rozmowie również o zmianach w strategii promocji miast, wpływie pandemii na inne gałęzie gospodarki. – Wszystkie miejsca ruszyły z promocji. Co się zmieni? Bazujemy na ruchu krajowym, który spadł nieznacznie. Ale co ciekawe, myślimy też o „turystyce wewnętrznej”. Mamy akcję skierowaną do mieszkańców, których chcemy zachęcić do odwiedzenia miasto na nowo. W ten sposób też możemy napędzić ruch gospodarczy w mieście – mówi Borawski. 

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.