Adam Pustelnik: Łódź będzie jeszcze bardziej zielona

Jak w wyniku pandemii zmieniła się strategia inwestycyjna Łodzi? Jak przebiega rewitalizacja zabytkowej zabudowy i parków? Jak można ograniczać ruch samochodowy w centrach miast? Co z finansowaniem samorządów? Z Adamem Pustelnikiem, pierwszym wiceprezydentem Łodzi w kolejnym odcinku podcastu „Mówią Prezydenci” rozmawia Michał Kolanko.

– Choć Łódź jest miastem przemysłowym i nie kojarzy się z bujną przyroda, to jesteśmy jednym z miast, które ma największy udział zieleni w przestrzeni miejskiej, dlatego strukturalnie byliśmy na tę pandemię dobrze przygotowani. Ona pokazała, że to był dobry kierunek, teraz jeszcze go zwiększamy – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi. – Nagle okazało się, że przestrzeń zielona w mieście, infrastruktura do spędzania czasu wolnego poza domem, są kluczowe do tego, żeby miasto funkcjonowało, żeby ludzie chcieli w nim żyć – dodaje.

Wśród inwestycji, które mają podnieść jakość życia w mieście, Adam Pustelnik wymienia Orientarium – budowę kompleksu hodowlano-wystawienniczego w łódzkim zoo, rewitalizację zabytkowej zabudowy i parków, inwestycje w transport niskoemisyjny oraz w projekty, które mają na celu lepszą regencję wody. – Do sfinansowania tych inwestycji, jako pierwsze duże miasto w Polsce, wyemitowaliśmy tzw. zielone obligacje na kwotę przeszło 100 mln zł, którymi sfinansujemy część projektów, które w naszym mniemaniu podnoszą jakość życia w mieście – tłumaczy.

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.