Jakub Mazur: Niezmiennie to miasta są siłą napędową cywilizacji

Czy i jak zmieniała się strategia rozwoju Wrocławia pod wpływem pandemii, co uległo przyspieszeniu, jakie słabości ujawnił koronawirus w tkance miejskiej? To niektóre tematy rozmowy z wiceprezydentem Wrocławia Jakubem Mazurem w podcaście "Mówią Prezydenci".  

- Parafrazując tezę Benjamina Barbera, to współcześnie i niezmiennie to miasta są siłą napędową cywilizacji, w Polsce, na świecie i w Europie. To na nas spoczywa odpowiedzialność multiplikowania procesów miastotwórczych, regionotwórczych. Jesteśmy punktem, w którym te wszystkie procesy są realizowane. Covid to akcelerator tego wszystkiego - mówił wiceprezydent Mazur w rozmowie z Michałem Kolanko. 

Jak zauważył, covid ujawnił też niektóre słabości miast na płaszczyźnie społecznej, urbanistycznej, kulturowej i nie tylko. Ale pokazał też siłę, solidarność miast i ich mieszkańców. - Zarówno we Wrocławiu, ale i też w całej Polsce było widać solidarność z najsłabszymi. To tysiące gestów, miliony złotych dotacji tych wszystkich, którzy czują się mieszkańcami Wrocławia - mówił wiceprezydent Mazur. 

Wiceprezydent opowiadał też o przyspieszeniu, które wywołała pandemia w sferze Green Deal, relacjach z inwestorami i decyzjach np. dotyczących transportu zbiorowego czy kolejnych inwestycji w stolicy Dolnego Śląska. 

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

Fot. materiały prasowe

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.