Jakub Mazur: Niezmiennie to miasta są siłą napędową cywilizacji

Czy i jak zmieniała się strategia rozwoju Wrocławia pod wpływem pandemii, co uległo przyspieszeniu, jakie słabości ujawnił koronawirus w tkance miejskiej? To niektóre tematy rozmowy z wiceprezydentem Wrocławia Jakubem Mazurem w podcaście „Mówią Prezydenci”.  

– Parafrazując tezę Benjamina Barbera, to współcześnie i niezmiennie to miasta są siłą napędową cywilizacji, w Polsce, na świecie i w Europie. To na nas spoczywa odpowiedzialność multiplikowania procesów miastotwórczych, regionotwórczych. Jesteśmy punktem, w którym te wszystkie procesy są realizowane. Covid to akcelerator tego wszystkiego – mówił wiceprezydent Mazur w rozmowie z Michałem Kolanko. 

Jak zauważył, covid ujawnił też niektóre słabości miast na płaszczyźnie społecznej, urbanistycznej, kulturowej i nie tylko. Ale pokazał też siłę, solidarność miast i ich mieszkańców. – Zarówno we Wrocławiu, ale i też w całej Polsce było widać solidarność z najsłabszymi. To tysiące gestów, miliony złotych dotacji tych wszystkich, którzy czują się mieszkańcami Wrocławia – mówił wiceprezydent Mazur. 

Wiceprezydent opowiadał też o przyspieszeniu, które wywołała pandemia w sferze Green Deal, relacjach z inwestorami i decyzjach np. dotyczących transportu zbiorowego czy kolejnych inwestycji w stolicy Dolnego Śląska. 

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

Fot. materiały prasowe

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.