Renata Kaznowska: Chaos i niepewność towarzyszyły nam przez cały rok

Brak wytycznych sanitarnych, brak przygotowania szpitali do pandemii i kadra, to największy problem, jaki towarzyszył nam w ostatnim roku. Wszystko działo się bardzo szybko, chaotycznie. Patrzę na to nie tylko przez pryzmat ochrony zdrowia, ale także warszawskiej oświaty. To, co się działo w oświacie od początku roku, było naprawdę przerażające – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy, w rozmowie z Michałem Kolanko.

– W tej chwili, gdy trzecia fala opada, powinniśmy z dużą intensywnością pracować nad tym, by wesprzeć tych, którzy zmagają się ze skutkami przebytej choroby – przekonuje Kaznowska w podcaście „Prezydenci Mówią”.

Wiceprezydent Warszawy w rozmowie zwraca też uwagę na sytuację uczniów. W ubiegłym roku z warszawskiego systemu edukacji zniknęło 650 osób, podczas drugiego lockdownu około 200 uczniów. Nie byli widoczni w systemie nauki zdalnej, nie logowali się. – W ubiegłym roku, gdy rozpoczął się lockdown oświatowy, postanowiliśmy zbadać całe zjawisko – tłumaczy Kaznowska. By walczyć z ubóstwem IT i nierównomiernym dostępem do intenretu, Warszawa zakupiła 5 tys. laptopów i stworzyła platformę edukacyjna eduWarszawa. – Dziś przede wszystkim nadrobimy to, czego dzieci najbardziej potrzebują – kontaktów rówieśniczych, empatii, rozmów w grupie. Mamy też sygnały o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Tym powinniśmy się zająć – dodaje.

– Składki zdrowotne, jakie w tej chwili odliczamy od podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będą już mogły być odliczane. Według moich informacji, wzrost na poziomie 7 proc. to będzie 2027 r. Myśmy nie dostali żadnych analiz finansowych, o ile budżet państwa wzbogaci się rocznie z naszych składek – tak do pomysłach na ochronę zdrowia zawartych w programie „Polski Ład” mówi wiceprezydent Warszawy.

Jaki obraz ochrony zdrowia wyłania się po ponad roku walki z pandemią? Co zadziałało, a co nie? Jak wyglądała koordynacja działań między samorządem a rządem? Jakie były najtrudniejsze momenty? Jakie straty poniosły dzieci przez rok nauki zdalnej?

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Michał Kolanko
Prowadzący

Polityką zajmuje się nie tylko zawodowo, ale ona też go… fascynuje. Ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, był współzałożycielem serwisu 300POLITYKA. W wolnych chwilach czyta, zwłaszcza książki science-fiction i ogląda seriale. Lubi zarówno „Star Treka”, jak i „Pozostawionych” czy „Sukcesję”. Dla relaksu grywa w komputerowe gry RPG i biega.