Na prawicy znów buzują emocje

Premier zapowiada: jeszcze nie czas na narodową kwarantannę  ***Zbigniew Ziobro publikuje stanowisko w sprawie polityki europejskiej: zostaniemy niemiecką kolonią ***Czy w PiS dojdzie do buntu grupy Ardanowskiego? ***Co poszło nie tak 11 listopada? Najważniejsze wydarzenia polityczne minionego tygodnia komentują Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński.

- Zjednoczona Prawica przypomina pluton egzekucyjny ustawiony w okrąg. Z jednej strony Solidarna Polska, która była bardzo niezadowolona z tego, jak rząd komunikuje kolejne obostrzenia, a z drugiej strony im bliżej KPRM, tym większe rozżalenie, że walka z epidemią jest powodem jakiejkolwiek politycznej rozgrywki – mówi Michał Kolanko. - Porozumienie, które zawsze było partią progospodarczą, ale i Solidarna Polska, zaczynają używać tej samej retoryki, co Konfederacja – dodaje Michał Szułdrzyński.

Czy prawa flanka Zjednoczonej Prawicy ściga się z Konfederacją na antyeuropejską retorykę? - "Nie chcemy zostać niemiecką kolonią" to zagrania w stylu wystąpień Patryka Jakiego w Parlamencie Europejskim. Widać, że Solidarna Polska robi to, czego obiecała nie robić: pokazywać, że to ona broni polskiej tradycji i prawdziwy polskich wartości, a PiS jest rozwodniony, bo jeszcze chce się dogadywać z UE - komentuje Michał Szułdrzyński.

Czy dojdzie do buntu grupy posłów skupionych wokół byłego ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego? - Część polityków PiS odreagowuje teraz rządy silnej ręki Jarosława Kaczyńskiego. Nie liczył się z frakcjami, nie liczył się z ludźmi w swojej partii. Teraz jako reakcja na to działanie dochodzi do prób usamodzielniania się i zaznaczania swojej obecności - dodaje Michał Kolanko.

„Polityczne Michałki” to omówienie wydarzeń politycznych mijającego tygodnia. Na program zapraszają Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. W każdy piatek o 12:00.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Fotorzepa / Jerzy Dudek

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).