Co oznacza mobilizacja wojskowa w rejonie Cieśniny Tajwańskiej? Czy Chiny otrząsnęły się już z pandemii? Co kryje się za wzmocnieniem prywatnej przedsiębiorczości w Państwie Środka? O tym wszystkim w rozmowie Bogusława Chraboty z prof. Bogdanem Góralczykiem, politologiem i sinologiem.
USA i Chiny toczą wojny zastępcze. Takim starciem przez rok były demonstracje w Hongkongu, teraz jesteśmy świadkami rosnących napięć w Cieśninie Tajwańskiej. Zaczęła się wielka gra o Tajwan. Dla Xi Jinpinga nie będzie lepszego zwieńczenia jego rządów, jak zjednoczenie wszystkich ziem chińskich – mówi gość podcastu.
W czasie pandemii, kiedy pozornie jesteśmy uśpieni i zamknięci, świat przyspieszył. Narodziły się kolejne wymiary konfliktu supermocarstw. Do wojny handlowej doszła wojna propagandowo-medialna. Chińczycy od dłuższego czasu podpisują porozumienia ze swoimi partnerami w chińskich juanach i walucie danego kraju. Powoli odchodzą od dolara, jako wiodącej waluty. Doszedł też wymiar technologiczny konfliktu: Państwo Środka chce być wyzwaniem w zaawansowanych technologiach – tłumaczy prof. Góralczyk.
Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.
Fot. Manoj Kumar/Unsplash