Prof. Góralczyk: Chiny i USA toczą wojny zastępcze

Co oznacza mobilizacja wojskowa w rejonie Cieśniny Tajwańskiej? Czy Chiny otrząsnęły się już z pandemii? Co kryje się za wzmocnieniem prywatnej przedsiębiorczości w Państwie Środka? O tym wszystkim w rozmowie Bogusława Chraboty z prof. Bogdanem Góralczykiem, politologiem i sinologiem.

USA i Chiny toczą wojny zastępcze. Takim starciem przez rok były demonstracje w Hongkongu, teraz jesteśmy świadkami rosnących napięć w Cieśninie Tajwańskiej. Zaczęła się wielka gra o Tajwan. Dla Xi Jinpinga nie będzie lepszego zwieńczenia jego rządów, jak zjednoczenie wszystkich ziem chińskich – mówi gość podcastu.

W czasie pandemii, kiedy pozornie jesteśmy uśpieni i zamknięci, świat przyspieszył. Narodziły się kolejne wymiary konfliktu supermocarstw. Do wojny handlowej doszła wojna propagandowo-medialna. Chińczycy od dłuższego czasu podpisują porozumienia ze swoimi partnerami w chińskich juanach i walucie danego kraju. Powoli odchodzą od dolara, jako wiodącej waluty. Doszedł też wymiar technologiczny konfliktu: Państwo Środka chce być wyzwaniem w zaawansowanych technologiach – tłumaczy prof. Góralczyk.

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Manoj Kumar/Unsplash

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.