Prof. Góralczyk: Chiny biorą Hongkong. Czas na Tajwan?

Stało się coś z perspektywy chińskiej niezmiernie ważnego: Chińczycy nie wprowadzili wojska na ulice Hongkongu. Wyciągnęli wniosek z poprzedniej wielkiej zawieruchy, wiosny 1989 roku - mówi prof. Bogdan Góralczyk, politolog, sinolog, publicysta w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Obecne władze chińskie ogłosiły wielki projekt ponownego renesansu narodu chińskiego, trzeciego w dziejach kraju. Nie będzie żadnego renesansu, jeśli po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej są dwa organizmy z Chinami w nazwie. Dla mieszkańców Tajwanu jest jasne, że niedługo może dojść do zjednoczenia - ocenia gość podcastu.

Przez dwie dekady Hongkong wygrywał rankingi dotyczące wolności gospodarczej. Była to najbardziej wolna gospodarka na świecie. Władze w Pekinie będą chciały utrzymać ten status. Nie wiadomo tylko, czy Zachód na to pozwoli. Już wprowadzane są pewne uregulowania prawne. Hongkong może być w ten sposób „karany” - dodaje prof. Góralczyk.

Co się zmieni w Hongkongu po wprowadzeniu nowej ustawy o bezpieczeństwie narodowym? Co to oznacza dla gospodarki regionu? Czy dojdzie do konfliktu militarnego na Tajwanie? Czy czeka nas nowa zimna wojna? O tym wszystkim w podcaście "Świat w Skali Makro".

Słuchaj na kanale „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, aCast, Google Podcasts, Stitcher.

Fot. Fotorzepa/ Robert Gardziński

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.