Góralczyk: Chiny nie chcą wojny, ale się jej nie boją

Mamy dopiero pięć miesięcy 2020 roku, a w Chinach stały się już rzeczy niewyobrażalne. W pierwszym kwartale kraj odnotował recesję, czego nie widział od pół wieku. Po drugie, Chiny przełożyły sesję parlamentu, a to najważniejszy doroczny ceremoniał polityczny – mówi prof. Bogdan Góralczyk, politolog i sinolog w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Na ostatniej dorocznej sesji ogólnochińskiego zgromadzenia przedstawicieli ludowych dokonuje się przewrót iście kopernikański. My zrozumiemy to dopiero po wielu miesiącach, a nawet latach. Jeśli dotychczas przez cztery dekady była filozofia „wzrost ponad wszystko”, to teraz na naszych oczach zmienia się model rozwojowy. On nie będzie już oparty na eksporcie i ekspansji, tylko na kwitnącej klasie średniej i rynku wewnętrznym, które trzeba zbudować – wyjaśnia gość podcastu.

Utrzymanie poprzedniego kursu ekspansji groziło jeszcze większym wybuchem społecznym niż ten na Tiananmen w 1989 roku. To nie kaprys władzy, tylko dobre rozeznanie sytuacji. Chiny muszą walczyć z postępującym rozwarstwieniem społecznym, trzeba zadbać o obywatela, żeby dobrze się czuł i budował cel władzy: wielki renesans narodu chińskiego na stulecie Chińskiej Republiki Ludowej. Bez udziału społeczeństwa to się nie uda – dodaje prof. Góralczyk.

Co dalej z kwestią Tajwanu i Hong Kongu? Skąd się wziął w Chinach zwrot na konsumpcję i dobro obywatela? Czy przez zmiany w Kraju Środka dojedzie do roszady w układzie geopolitycznym? O tym wszystkim w kolejnym odcinku podcastu.

fot. Fotorzepa, Robert Gardziński

Prowadzący

Dziennikarz, publicysta i pisarz, redaktor naczelnego grupy medialnej Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej”.. Urodził się w Krakowie. Debiutował w prasie niezależnej w 1986 roku. Do roku 1989 współpracował z różnymi tytułami prasy podziemnej i emigracyjnej. W latach 1990-1993 związany z TVP (min. wice dyrektor TAI). Od 1993 roku pracował w Telewizji Polsat pełniąc w niej m.in. funkcje dyrektora programowego, szefa anteny, dyrektora zarządzającego, szefa kanałów tematycznych, szefa informacji i publicystyki. Komentator Polskiego Radia Program 3, RDC, Tok FM i Radia PiN. Autor, publicysta prasowy i felietonista. Od 1995 roku wykładowca akademicki (UJ, UW, Koźmiński, Łazarski, SWPS). Ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek założyciel Krakowskiego Towarzystwa Przemysłowego (1987). Członek Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od 2019 – 2021 roku prezes Izby Wydawców Prasy, od 2021 – wiceprezes. Od jesieni 2020 wiceprezes European Newspapers Publishers Association (ENPA). Autor 12 książek, licznych formatów telewizyjnych, filmów dokumentalnych.