Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?

Potencjalny koniec wzrostów Sławomira Mentzena, starcie Romana Giertycha z Jarosławem Kaczyńskim, przełamanie w sporze o ambasadorów, wpływ nałożenia ceł na kampanię i dyskusja o składce zdrowotnej – to najważniejsze tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”.

Najważniejsze od miesięcy głosowanie w Sejmie dotyczyło obniżenia składki zdrowotnej. – W jakimś sensie to polityczne paliwo dla wszystkich, którzy w nim uczestniczyli, również w kontekście kampanii wyborczej – mówił Michał Kolanko. Jak rozkłada się to dla wszystkich stron? – PO ogłosiła swój sukces ze względu na realizację obietnicy wyborczej – mówił z kolei Michał Szułdrzyński. Zadowoleni z głosowania są też politycy Polski 2050 Szymona Hołowni.

Co dalej z Mentzenem?

Rozmówcy w podcaście „Polityczne Michałki” zastanawiali się też nad sytuacją Sławomira Mentzena po jego głośnym wywiadzie w Kanale Zero. – W piątek pojawił się sondaż, który pokazywał, że mimo wszystko poparcie dla Konfederacji jako takiej trzyma się mocno - zauważył na początku tej części podcastu Michał Szułdrzyński. Rozmówcy zastanawiali się nad wpływem ujawnionych poglądów Mentzena na jego ofensywę na nowe pola, zwłaszcza w kontekście głosów starszych wyborców. - Wydaje mi się, że po prostu Mentzen pokazał części wyborców, że jest Mentzenem z tej pierwszej piątki Mentzena – zauważył Kolanko.

W Sejmie gorąco. Giertych kontra Kaczyński

W podcaście poruszono też temat starcia Romana Giertycha z Jarosławem Kaczyńskim na sejmowej mównicy. – Najostrzejszy antypisowski działacz Koalicji Obywatelskiej Roman Giertych starł się z ikoną obozu PiS, czyli Jarosławem Kaczyńskim. I ja przyznam szczerze, że byłem tym zażenowany – mówił Szuldrzyński. – To starcie to podsumowanie 20 lat duopolu. Ciekawe co na to młodzi ludzie? – zastanawiał się Kolanko.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”
Urodzony w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, potem szef działu krajowego oraz zastępca redaktora naczelnego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).