W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują napięcia wokół obecności Benjamina Netanjahu na uroczystościach w Auschwitz, twitterowe potyczki Donalda Tuska z Karolem Nawrockim oraz finansowe zawirowania między rządem a Państwową Komisją Wyborczą.
Nowy sezon w polityce rozpoczął się zarówno od kontynuacji sprawy PKW, jak i pojawienia się nowych wątków.
Nowy sondaż CBOS: PiS dogania KO
Autorzy podcastu zaczęli rozmowę od najnowszego badania CBOS, gdzie PiS i KO zrównują się poparciem. Trudno uznać to za dobrą wiadomość dla koalicji rządzącej. Nowy rok rozpoczął się bez większych nowych impulsów czy sygnałów ze strony koalicji, rząd nadal np. nie powołał też rzecznika. – Tusk przywykł do komunikowania się na Twitterze, ale czy to wystarczy? – pytał w odcinku Michał Kolanko.
Awantura o Netanjahu i dyplomatyczny chaos
Kolejny temat to kontrowersje wokół możliwości przyjazdu premiera Izraela Benjamina Netanjahu na uroczystości obchodów rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Najpierw prezydent Andrzej Duda zaapelował do rządu o zagwarantowanie bezpieczeństwa izraelskiemu premierowi, później rząd Tuska podjął decyzję o tym, że delegacja najwyższych przedstawicieli z Izraela będzie mogła w sposób wolny i bezpieczny przyjechać do Auschwitz.
Rozmówcy analizowali wpływ tej sytuacji na polską politykę. – Kolejny dowód na chaos w każdym ośrodku władzy – mówił Kolanko. – Całość rozwijała się w niezwykły sposób. 20 grudnia „Rzeczpospolita” opublikowała tekst, w którym red. Jędrzej Bielecki cytował Władysława Teofila Bartoszewskiego, który jest odpowiedzialny za przygotowanie uroczystości – zauważył Michał Szułdrzyński. Bartoszewski stwierdził, że Polska jest związana prawem międzynarodowym, a Międzynarodowy Trybunał Karny wydał za Netanjahu list gończy. Decyzja rządu oznacza, że Netenjahu może przyjechać i nie zostanie aresztowany i przekazany Trybunałowi w Hadze.
Ciąg dalszy sporu o PKW i szanse Mentzena
Michał Kolanko stwierdził, że nie był to udany tydzień dla Karla Nawrockiego. Rozmówcy zwrócili uwagę na wypowiedź popieranego przez PiS kandydata na temat niemożliwości przyjęcia Ukrainy do NATO bez rozliczenia sprawy Wołynia i deklarację o tym, że nie podpisze żadnych zmian w ustawie o aborcji. Ale kampanię w tym tygodniu przyćmił spór o budżetowe pieniądze dla PiS. W trudnej sytuacji znaleźli się zarówno minister finansów Andrzej Domański, jak i Państwowa Komisja Wyborcza. Oba organy przerzucały się w tym tygodniu pismami.
Komentatorzy zastanawiali się też, po proteście rolników w Warszawie, kto może stać się „kandydatem wsi” w wyborach prezydenckich. Michał Kolanko analizował, czy może się to stać Sławomir Mentzen.