Ucieczka Romanowskiego to już nie tylko polska sprawa. To geopolityczny problem

Jakie konsekwencje może mieć sprawa posła Romanowskiego dla kampanii prezydenckiej w Polsce? Co dalej z Lewicą po dymisji Wieczorka? Czy kryzys w sprawie PKW i NS wysadzi wybory w Polsce? To tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”

W najnowszym odcinku Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują kluczowe wydarzenia mijającego tygodnia. . Główne tematy to azyl polityczny Marcina Romanowskiego na Węgrzech, dymisja ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz prawne zawirowania wokół Państwowej Komisji Wyborczej i Sądu Najwyższego. Sprawdzamy, jak te wydarzenia wpływają na układ sił w rządzie, kampanię prezydencką oraz na relacje Polski z sąsiadami i Unią Europejską.

Marcin Romanowski, były sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, poprosił o azyl polityczny na Węgrzech, co przeniosło aferę Funduszu Sprawiedliwości na arenę międzynarodową. - To nie jest już tylko nasza wewnętrzna sprawa, lecz problem geopolityczny, który łączy ucieczkę Romanowskiego z prorosyjską polityką Viktora Orbána – mówił Szułdrzyński.

Ten ruch wzbudził ogromne zainteresowanie w mediach społecznościowych – temat osiągnął zasięg ponad 100 milionów wzmianek. - Timing jest kluczowy. Temat ten z pewnością wyląduje na świątecznych stołach, wpływając na narrację polityczną – mówił Michał Kolanko. Sprawa jest poważnym problemem politycznym dla PiS. - Cały PiS dziś płaci cenę za aferę Funduszu Sprawiedliwości, z której tak naprawdę nic nie miał – fundusze służyły głównie Solidarnej, a potem Suwerennej Polsce – zauważa Szułdrzyński.

Dymisja ministra nauki i szkolnictwa wyższego, choć początkowo dominowała w mediach, została szybko przesłonięta przez sprawę azylu Romanowskiego. - To pierwszy tak poważny wstrząs w rządzie od jego powstania – mówi Kolanko. Analizując napięcia wewnątrz lewicy, wskazano na rosnące tarcia międzypokoleniowe oraz wpływ afery na wizerunek partii wchodzących w skład koalicji rządowej. - Dla lewicy to gorzki czas. Dymisja ministra Wieczorka nie tylko odebrała impet kampanii Magdaleny Biejat, ale także pogłębiła wewnętrzne tarcia – mówił Kolanko.

Tematem, który może mieć poważny wpływ na wybory prezydenckie jest kryzys wokół PKW i Sądu Najwyższego. - Bijący na alarm PiS nie jest tutaj wiarygodny, bo to on ugotował ten bigos, tworząc obecną konstrukcję prawną – mówił Szułdrzyński. Komentatorzy wspominali też o politycznej inicjatywie Szymona Hołowni, który zaproponował „ustawę incydentalną”, która ma usunąć ten problem z planszy.

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).