W Małopolsce PiS nadal kłóci się na całego, kolejny kryzys MON, Olaf Scholz szkodzi Donaldowi Tuskowi

Dlaczego po pięciu przegranych Jarosław Kaczyński zdecydował się wycofać poparcie dla Łukasza Kmity? Skąd wziął się spór o budżet Ministerstwa Obrony Narodowej? Czy Donald Tusk zyskał czy stracił na wizycie Kanclerza Niemiec Olafa Scholza? – o tym mówili Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.

Sezonu ogórkowego w polityce nie ma i nie będzie w najbliższym czasie – uznali autorzy podcastu „Polityczne Michałki”. Zaczęli od sytuacji w Małopolsce. W tamtejszym sejmiku doszło, po pięciu nieudanych próbach, do wyboru marszałka, którym został Łukasz Smółka z PiS. – Zarówno w PiS, jak i w sejmikowej opozycji nastroje nie są najlepsze. Wszyscy nadal są pokłóceni ze sobą. W opozycji są wzajemne pretensje, że nie udało się odbić województwa z rąk PiS – mówił Michał Kolanko.

Innym wątkiem dyskusji była sytuacja Lewicy, konflikty wewnętrzne oraz sprawa reakcji na wspólny projekt Pauliny Matysiak i Marcina Horały. – Lewica jest w poważnym dylemacie, co pokazuje m.in. najnowszy raport dr Bartosza Rydlińskiego. To dylemat między sięganiem po klasę ludową, a wielkomiejskiego wyborcę. Na to nakłada się kwestia projektów rozwojowych – mówił Kolanko. Komentatorzy mówili też o postawie Lewicy wobec implementacji dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Lewica do sprawy podchodzi inaczej niż reszta koalicji rządzącej.

Kolejnym tematem poruszanym w podcaście były komentarze po wizycie w Polsce kanclerza Scholza i polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, a zwłaszcza reakcji na wątek historyczny poruszony w trakcie wspólnej konferencji prasowej Tuska i Scholza.

Komentatorzy mówili też o problemach Władysława Kosiniaka-Kamysza, który musi mierzyć się z kolejnym kryzysem wokół MON. – Sprawa budżetu MON to paliwo dla PiS – mówił Kolanko.

Fot. PAP, Łukasz Gągulski

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.