Wybory samorządowe 2024: Bez nokautu PiS-u

W pierwszym po wyborach samorządowych odcinku podcastu "Polityczne Michałki" Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko komentowali szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos.

Po godzinie 21.00 poznaliśmy wstępne wyniki wyborów samorządowych 2024 – stacje telewizyjne TVP, TVN i Polsat podały szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll przeprowadzonym przez Ipsos.

- Mam wrażenie, że jesteśmy w dwóch rzeczywistościach. Jedna rzeczywistość to niebywały sukces kandydatów Platformy Obywatelskiej w dużych miastach, a druga rzeczywistość to wygrana PiS w wyborach Sejmikowych — powiedział Michał Szułdrzyński. - Będziemy jeszcze długo analizować wyniki tych wyborów, kiedy je faktycznie poznamy. Rzeczywiście jest tak, że są dwie rzeczywistości. Czekamy na ostateczne wyniki, ale nawet jeśli PiS ostatecznie przegra z PO w sensie procentowym w Sejmikach – jeśli to się przesunie o te kilka punktów – to na pewno można powiedzieć, że i tak to nie będzie żaden nokaut. To samo w sobie ustawia już nieco rzeczywistość po tych wyborach. Dziś Donald Tusk w swoim przemówieniu tuż po ogłoszeniu wyników late poll nie wspominał w zasadzie o Sejmikach. Wspomniał, że bohaterem i liderem Polski samorządowej jest Rafał Trzaskowski, który bezdyskusyjnie wygrał wybory w Warszawie — dodał Michał Kolanko. 

Jak zauważył Michał Szułdrzyński w podcaście "Polityczne Michałki”, Rafał Trzaskowski uzyskał cztery punkty procentowe więcej niż w 2018 roku. - Spodziewali się niektórzy, że głosy liberalnych warszawskich wyborców się rozłożą między Rafała Trzaskowskiego a Magdalenę Biejat. Jej wynik był jednak gorszy, od tego, którego się można było spodziewać. Choć był lepszy niż wynik Lewicy ogólnopolsko - stwierdził. 

Ale wynik i tak jest mocny, dwucyfrowy. To chyba dziś dla Lewicy jedyny punkt zaczepienia. A dla niej samej, to chyba duże wzmocnienie – jej wynik pokazuje, że kampania oparta o sprawy mieszkaniowe i kwestie jakości życia w mieście, ale też wyrazista kampania z dużym zaangażowaniem, może przynieść rezultaty - podkreślił Michał Kolanko. 

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.