Jaka jest stawka 2024 roku dla najważniejszych graczy?

Nad dwiema kampaniami wyborczymi - samorządową i europejską - wiszą wybory prezydenckie w przyszłym roku, które będą najważniejsze w najbliższych latach. O tym miedzy innymi mówili Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko w pierwszym odcinku podcastu "Polityczne Michałki" w nowym roku.

 - Intensywność wydarzeń jest niezwykła na początku roku — mówił Michał Szułdrzyński. - PiS w tym roku liczy między innymi na to, że Koalicja 15 października się pokłóci i posypie — przekonywał z kolei Michał Kolanko.

Michał Kolanko skomentował konferencję prasową Jarosława Kaczyńskiego, na której ten obraził dziennikarzy zarzucając im uprawianie propagandy oraz to, że „za pieniądze bronią tego, czego bronić się nie da”, czyli decyzji podejmowanych przez rząd Donalda Tuska.

Dziennikarz „Rzeczpospolitej” przypomniał, że pod koniec 2023 roku Kaczyński nazwał Tuska z mównicy sejmowej „niemieckim agentem” i zwrócił uwagę, że trzeba patrzeć na te wypowiedzi z perspektywy twardego elektoratu PiS.

- To wszystko nie szkodzi PiS-owi jeśli chodzi o bazę, o tę twardą, najtwardszy betonowy elektorat. Chyba nawet członkom tego elektoratu podobało się, to co mówił o dziennikarzach i o Tusku — stwierdził Kolanko. Jak mówił nawet nocne telefony Kaczyńskiego do prezesa TVP w sprawie braku sygnału w telewizorze nie robią wrażenia na tym elektoracie.

- Kontekst jest taki, że jest kalendarz, zegar tyka, do wyborów w 2025 roku prezydenckich, w których rozstrzygnie się układ władzy — dodał. 

Komentatorzy mówili następnie właśnie o kampanii prezydenckiej. - Dużo jeszcze czasu minie, zanim decyzje w PiS i w partiach koalicji rządzącej zapadną. Ale to najważniejsza kampania — mówił Kolanko.

Fot. PAP

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.