O co chodzi w rywalizacji wewnątrz PiS?

Można odnieść wrażenie, że przeciwnicy Mateusza Morawieckiego wkładają wiele wysiłku, by z partii rządzącej wychodziły same niepochlebne opinie na temat tego, co robi i zrobił premier – mówią Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko w podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

Jak zauważają prowadzący podcast „Polityczne Michałki”, takie wypowiedzi pojawiają się od lat zawsze, gdy jest kryzys. - Ale teraz to coś więcej niż cykl narzekań na premiera – ocenia Michał Kolanko.

Wiele emocji budzą również inne wypowiedzi polityków PiS. Minister edukacji Przemysław Czarnek radzi, by „jeść trochę mniej i trochę taniej”, premier Mateusz Morawiecki namawia Polaków, by przed sezonem grzewczym ocieplali swoje domy. Z kolei radna PiS ze Szczecina, Małgorzata Jacyna-Witt, została zawieszona w prawach członka partii po publikacji na Twitterze, w której chwali się „elitarnym” hobby”. - Obywatel, który zastanawia się za co zapłacić rachunki, skąd wziąć węgiel na ogrzewanie, gdy słyszy takie słowa od władzy, która nieźle sobie żyje z jego podatków, czuje się jakby ktoś plunął mu w twarz – mówi Michał Szułdrzyński.

Prowadzący podcast zastanawiają się również dlaczego PO ustami Donalda Tuska zgłosiła pomysł czterodniowego tygodnia pracy.

fot. PAP/Rafał Guz

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).