Jak wygrana Orbana i wojna w Ukrainie zmieniają polskie sojusze

Spór o przeszłość, o to kto z kim zawarł sojusze i kogo wspierał, będzie trwał aż do wyborów – oceniają Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w podcaście „Polityczne Michałki”.

- Odwołano kolejne spotkanie grupy wyszehradzkiej. To sygnał o nowej rzeczywistości, w której jesteśmy. PiS nie jest już w stanie kontynuować współpracy z Viktorem Orbanem, przynajmniej dopóki on nie zmieni swojej polityki – ocenia Michał Kolanko w podsumowaniu wydarzeń tygodnia. – Partia rządząca musi przeorientować swoją politykę, już nie na kilka tygodni, ale może na kilka lat – dodaje. Jak ocenia Michał Kolanko, wątek węgierski pojawia się również z powodu polskiej polityki. - Węgry używane są przez opozycję, jako narzędzie do tego, by uderzać w rząd PiS – mówi.

Tymczasem politycy PiS mówią o polityce międzynarodowej Donalda Tuska opartej na dobrych relacjach z byłą kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. - To kamień młyński u jego szyi – mówi Michał Koalnko. I jak ocenia, PO próbuje zmienić temat wojny na temat jej konsekwencji na życie zwykłych ludzi.

W podcaście również o tym, który polski polityk w 2006 roku spotkał się z Siergiejem Ławrowem i mówił o polepszeniu relacji polsko-rosyjskich, czy oskarżenia Emanuela Macrona wobec Mateusza Morawieckiego mogą wpłynąć na pozycję premiera, dlaczego Jarosław Kaczyński wraca do tematu Smoleńska, dokąd prowadzi gra o KPO oraz jak zmienia się pozycja Rafała Trzaskowskiego.  

fot. PAP/EPA

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).