Jak konflikt w Ukrainie wpłynie na polską politykę?

Wszystkie zewnętrzne konflikty przyciągają całą uwagę na jakiś czas. Później polityka będzie się toczyć wokół najważniejszych wewnętrznych tematów. Tak było w przypadku koronawirusa. Bardzo szybko rozpoczęła się kampania prezydencka i polaryzacja Polaków tematem pandemii. Teraz sytuacja jest inna, ale mechanizm będzie podobny – ocenia Michał Kolanko w rozmowie z Michałem Szułdrzyńskim.

- Jeśli na pasie przygranicznym zostanie ponownie wprowadzony stan wyjątkowy, w praktyce wyeliminuje to możliwość wcześniejszych wyborów – dodaje Michał Kolanko w cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń.  

Prowadzący podcast „Polityczne Michałki” przyglądają się też temu, jak na wojnę w Ukrainie reagują liderzy największych polskich partii. - To Donald Tusk nadaje rytm w Platformie Obywatelskiej – ocenia Michał Szułdrzyński. Lider PO na swoim koncie na Twitterze jako lider partii EPP napisał: „Rządy UE, które zablokowały sankcje, okryły się hańbą”. Przeciwne zablokowaniu dostępu Rosji do systemu SWIFT są m.in. Niemcy, Włochy i Węgry. To otwarta krytyka Donalda Tuska skierowana wobec partnerów z EPP. Borys Budka z kolei mówi o zażegnaniu przez Polskę sporu z KE dotyczącego praworządności i wypracowaniu takiej ustawy ds. obronności, którą poprą wszystkie partie.

Czy wojna w Ukrainie pozwoli odbudować się politycznie premierowi Morawieckiemu? - Jeśli wybory odbędą się w terminie, za rok, to ważnym komponentem kampanii będzie kwestia bezpieczeństwa: militarnego, żywnościowego, energetycznego – zauważa Michał Kolanko.

fot. PAP/Tomasz Gzell

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.