Objazd premiera po Europie: Morawiecki chce pokazać, że nasze bezpieczeństwo nie zależy tylko od nas

Dotychczas PiS promował coś, co można nazwać narodowym izolacjonizmem: skoro nas krytykują zamknijmy się i mówmy wyłącznie o suwerenności i przeczekajmy tę sytuację. Teraz strategia na przeczekanie nie działa - obudziliśmy się w czasie wielkiego geopolitycznego wrzenia – mówi Michał Szułdrzyński w podsumowaniu wydarzeń tygodnia.

- Premier Morawiecki jeździ po Europie również na użytek wewnętrzny. Nie chodzi tylko o zbudowanie swojego wizerunku, ale i pokazanie tej prawej części obozu rządzącego, że nasze bezpieczeństwo nie zależy wyłącznie od nas – ocenia Szułdrzyński. Zwraca też uwagę na wypowiedzi zagranicznych dyplomatów, którzy zgodnie mówią: nie przymkniemy oka na kwestię praworządności, bo jesteście w trudnej sytuacji. – To oznacza, że kilka frontów wojennych musimy zamknąć – dodaje Michał Kolanko. – Kluczową postacią jest tu Zbigniew Ziobro, który ma 19 posłów. Nie zgodzi się na żaden kompromis wewnętrzny w sprawie sądownictwa. Pójście na rękę Unii rozpaliłoby znów konflikt wewnątrz Zjednoczonej Prawicy – dodaje.

fot. PAP/Marcin Obara

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).