Truskolaski: Po „Polskim Ładzie” Białystok będzie na minusie

Jest zapowiedź, że będą określone kryteria. To nie zastępuje nam utraty pieniędzy, która powstanie w wyniku wprowadzenia "Polskiego Ładu". Pierwsze wyliczenia pokazują, że Białystok straci  89 mln złotych. Ale już kolejne, te które podało Ministerstwo, to 120 mln złotych - mówi o finansowych skutkach wprowadzenia "Polskiego Ładu" dla Białegostoku prezydent Tadeusz Truskolaski, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich. 

- Te 89 mln to była nasza nadwyżka operacyjna. To taki "zysk" samorządu. Teraz okazuje się, że byłby równy zeru. Ale nowe wyliczenia pokazują, że będziemy na minusie - i to 40 mln. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, minusa nie możemy mieć. Środki, które mogą wpłynąć, to środki na inwestycje przede wszystkim, nie będą zasilać wydatków bieżących - dodaje gość podcastu.

- My musimy planować nasze budżety na kilkanaście lat do przodu. Wpisujemy nasze dochody i wydatki. Jak możemy to zrobić, skoro jest to jednorazowe? Trudno będzie skonstruować budżet w oparciu o taki zastrzyk. Tak nie wiadomo, czy teraz dostajemy rybę, a w później - same ości. To jest problem. My jesteśmy przyzwyczajeni do transparentnej gospodarki finansowej - mówił prezydent Truskolaski o pomyśle dotacji w wysokości 8 mld złotych, którą zapowiedział dla samorządów premier Mateusz Morawiecki. 

W podcaście również o zagrożeniach wynikających z możliwej czwartej fali koronawirusa, kryzysie na granicy polsko-białoruskiej oraz innych propozycjach stabilizacji dochodów samorządów. 

„Mówią Prezydenci” to cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.