Monika Chabior: Musimy uczyć w szkołach tolerancji i rozmawiania

Edukacja jest jak soczewka – pokazuje diagnozy dotyczące rozwoju społeczeństw, państw i tego co jest potrzebne; tego że naprawdę wspólnym wysiłkiem musimy się przestawić na inny sposób myślenia o naszym otoczeniu – o klimacie, przedsiębiorczości i obywatelskości. Naszym ogromnym wyzwaniem jest zbliżanie różnych środowisk – mówi Monika Chabior, wiceprezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równości w podcaście „Mówią Prezydenci”.

- To są rzeczy niesamowicie ważne na poziomie młodych ludzi, którzy muszą te kompetencje wytrenować w szkole. Wypraktykować wzajemną tolerancję, wsłuchanie się w siebie i dialogowanie. W tym kierunku idzie nowoczesna edukacja i tego powinniśmy poszukiwać. Jednocześnie nasz system państwowy idzie dokładnie w kontrze – jest decyzyjność jednoosobowa, centralna, brak ekspertów, którzy doradzają w systemie – oceniła gościni podcastu.

Monika Chabior w rozmowie z Michałem Kolanko wspomina także o wyzwaniach, jakie przed oświatą postawiła pandemia. To przede wszystkim zadbanie o zdrowie i stan psychiczny dzieci oraz cyfryzacja nauczania.

W Gdańsku przygotowania do zwiększania cyfryzacji szkoły były prowadzone już od wielu lat. Do dziś zainwestowaliśmy już 4 mln złotych w informatyzację szkół.

Czy dzieci powinny wrócić do szkół w trybie satcjonarnym? - Jestem zwolenniczką maksymalnego wsłuchiwania się w sytuację w samych szkołach, dlatego że trudno jedną decyzją z Warszawy zadecydować absolutnie o każdym możliwym wariancie. Są możliwości hybrydowego nauczania, testowania. Gdyby dyrektorzy i dyrektorki mieli takie możliwości w większym zakresie, gdyby to zaufanie do nich było większe, mogłoby to wiele ułatwić. Obawiam się, że zaraz całkowicie otworzymy, a później całkowicie zamkniemy szkoły – ocenia Monika Chabior.

W rozmowie również o tym, czy szczepienia w szkołach powinny być obowiązkowe, o tym na ile samorząd może uzupełniać braki w systemie edukacji i jak Polski Ład zmieni finansowanie lokalnych budżetów.

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. Dawid Linkowski

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.