Rafał Bruski: Polski Ład gorszy dla finansów samorządów niż pandemia

Przechodzimy z naprawdę dobrego systemu finansowania i planowania przyszłości miasta na bardzo chaotyczny, w którym będziemy czekali na to, czy ktoś nam da środki lub nie. I przede wszystkim jest podstawowy zarzut wszystkich samorządowców: nie ma reguł gry w tych programach rządowych, są one bardzo uznaniowo dzielone - mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy w podcaście „Mówią Prezydenci”.

- Gorszą pandemią dla finansów samorządów były zmiany, które dokonywane są przez rząd, te z 2019 roku i zapowiadane w Polskim Ładzie, czyli ograniczanie wpływów samorządów do kasy miejskiej, czyli kasy mieszkańców – mówi gość audycji. - Samorządowcy, którzy niżej kłaniają się rządowi albo padają przed nim na kolana, mają większe szanse na uzyskanie środków od tych, którzy oczekują transparentności i wspierania samorządności – dodaje.

W rozmowie z Michałem Kolanko Rafał Bruski opowiada także, jak pandemia zmieniła Bydgoszcz. - Bydgoska gospodarka przerwała ten kryzys dobrze, co widać po wpływach z podatku dochodowego i z liczby osób bezrobotnych, ma to niewątpliwie wpływ na funkcjonowanie miasta i na zmniejszenie dramatów życiowych – tłumaczy.

W podcaście również o tym, jak samorządy brały udział w akcji szczepień, o środkach z Funduszu Inwestycji Strategicznych, jak Brda i rewitalizacja nabrzeża rozwinęła Bydgoszcz i jak można wykorzystać potencjał samorządowców w polityce.

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów „Rzeczpospolitej”. Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.