Głosowanie w Senacie. PO potknęła się o własne nogi

W czwartkowym głosowaniu w Senacie ustawa ratyfikacyjna związana z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE przeszła bez poprawek. Zaproponowana przez senatorów opozycji preambuła miała zapewnić kontrolę nad wydatkowaniem unijnych pieniędzy. Jeden z senatorów KO przez pomyłkę zagłosował przeciwko, drugi nie zagłosował w ogóle. - Nie pomoże to Platformie w budowie przekonania, że jest partią zdolną rządzić ponownie – mówią Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w cotygodniowym podsumowaniu wydarzeń politycznych.

W czwartek ogłoszono też nowych kandydatów na Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatką PiS będzie senator Lidia Staroń, wspólnym kandydatem opozycji ma być prof. Marcin Wiącek. Tę ostatnią kandydaturę poparł szef Porozumienia. - Jarosław Gowin znowu ustawił się na pozycji tego, który jest potrzebny opozycji w sprawie RPO i klasie średniej oraz przedsiębiorcom w sprawie Polskiego Ładu – komentuje Michał Kolanko.

Fot. PAP/Tomasz Gzell

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).