Hanna Zdanowska: Pandemia zmieniła percepcję. Mieszkańcy chcą inwestycji w jakość życia

Czy i jak pandemia zmieniła podejście mieszkańców Łodzi i ich oczekiwania? Jak wyglądają relacje samorządu z rządem? Jak pandemia wpłynęła na budżety miejskie? O tym rozmawiamy z prezydent Łodzi Hanną Zdanowską.

- Gdy patrzymy na badania, sondaże, gdy spojrzymy na budżet obywatelski w Łodzi - ten przeprowadzony w czasie pandemii - to widać, że mieszkańcy zdecydowali, by przeznaczyć jak najwięcej pieniędzy na jakość życia. Na zieleń w mieście, ochronę zwierząt, bioróżnorodność. Percepcja się zmieniła, zwielokrotniła to pandemia. Kiedyś nastawienie było takie: “Pani zrobi chodnik, zrobi drogę”. Teraz wszyscy zwrócili uwagę na środowisko, w którym żyjemy. Nadal pojawiają się projekty drogowe, ale pandemia zmieniła percepcję - mówi w pierwszym podcaście “Mówią Prezydenci” prezydent Zdanowska. - Mieszkańcy już nie tylko wymagają od nas, ale też sami chcą uczestniczyć i zmieniać przestrzeń wokół siebie. Chcą współuczestniczyć - dodaje. 

Prezydent Łodzi mówi też o sprawach dotyczących unijnych funduszy. - Jestem całym sercem za Krajowym Planem Odbudowy. Wszyscy politycy niestety zrobili kardynalny błąd. Ten plan daje szansę na wyjście z negatywnych konsekwencji pandemii. Rozmawiałabym od początku, tak aby rozmawiały ze sobą wszystkie strony sceny politycznej. Te pieniądze mają trafić do wszystkich Polaków, niezależnie od ich przekonań - tłumaczy Zdanowska.

„Mówią Prezydenci” to nowy cykl podcastów "Rzeczpospolitej". Do rozmów zaprosiliśmy prezydentki i prezydentów największych polskich miast, członków Unii Metropolii Polskich. Program prowadzi Michał Kolanko. Słuchaj we wtorki o 12:00 na podcasty.rp.pl oraz w serwisach streamingowych na kanale „Rzeczpospolita: Audycje”.

fot. materiały prasowe

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.