Prezes Kaczyński przypomina reguły gry w koalicji

Jarosław Kaczyński uznaje, że ważniejsze jest to, aby dokończyć kadencję, niż żeby istniała Zjednoczona Prawica w obecnej formie i to koalicjanci muszą zdecydować – mówi Michał Kolanko w podcaście „Polityczne Michałki”, podsumowaniu najważniejszych politycznych wydarzeń tygodnia.

Wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla „Gazety Polskiej” oraz rozmowa z portalem Albiclą, to zdaniem prowadzących podcast – Michała Kolanki i Michała Szułdrzyńskiego – próba pokazania, jak ma wyglądać koalicja. - Albo będzie istniała na tych warunkach które ustalił Jarosław Kaczyński, albo to oznacza że nie od razu będą wybory – dodaje Michał Kolanko.

Prezes PiS chce też przyciągnąć Pawła Kukiza, który miał wejść w porozumienie z partią Jarosława Gowina. – Pięć głosów to niedużo, ale w tym Sejmie to coś znaczy. Za cenę poparcia kilku priorytetów Kukiza, jak np. ustawa antykorupcyjna, Jarosław Kaczyński chciałby załatwić, żeby polityk pomagał np. w Nowym Ładzie – tłumaczy Michał Kolanko.

Tymczasem w Rzeszowie trwa walka o fotel prezydenta miasta. Wojewoda Ewa Leniart popierana przez PiS na nowym billboardzie pozuje w maseczce z hasłem „Razem wygramy”. Jak zauważają prowadzący podcast, to wyraźna kontra wobec Marcina Warchoła, kandydata z ramienia Solidarnej Polski, który podczas kampanii demonstracyjnie nie nosił maseczki. - Kampania w Rzeszowie ze względu na czas, w którym się odbywa, jest pierwszą kampanią, która opiera się tak bardzo na podziale społecznym wywołanym pandemią. Noszenie maseczek stało się tematem wojny kulturowej – mówi Michał Kolanko.

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”

Ur. w 1980 r. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dziennikarz, publicysta. Redaktor naczelny serwisu rp.pl, I zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”, szef weekendowego magazynu „Plus Minus”. W „Rzeczpospolitej” od 2008 roku, najpierw jako zastępca, a potem szef działu krajowego. Od października 2024 r. redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”. Zdobywca nagrody Grand Press 2016 w kategorii publicystyka. W 2016 nominowany - wraz z Andrzejem Stankiewiczem - również do nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego, oraz do nagrody Kisiela. W 2019 nominowany do nagrody Dobry Dziennikarz. Autor książki „Prawica dla opornych” (Wydawnictwo RM, Warszawa 2023).

Prowadzący

W redakcji „Rzeczpospolitej” od 2017 r. Specjalizuje się w krajowej polityce, analizuje i opisuje kampanie wyborcze, to co dzieje się w kuluarach Sejmu i Senatu i w rządzie. Zajmuje się też stykiem polityki i nowych technologii oraz sprawami samorządu na łamach dodatku „Życie Regionów” Rzeczpospolitej i nie tylko. Współtwórca – razem z Michałem Szułdrzyńskim – popularnego podcastu „Polityczne Michałki”. Urodzony w Krakowie w 1985 roku, ukończył prawo na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później był m.in. współzałożycielem serwisu 300POLITYKA, współpracował też z serwisem Serialowa.pl, portalem Gazeta.pl. Prowadził też blog Spinroom.pl o amerykańskiej polityce i technologii. Autor książki „Gamechanger: Za kulisami polityki” (Wydawnictwo Rebis, 2022). Absolwent Georgetown Leadership Seminar.