PiS wciąż w kontrze do KE. PO z „klątwą OFE”?

„Dzisiejsze przesilenie w obozie władzy, jak i w szeregach opozycji nie oznacza zwycięstwa jednych lub drugich jesienią. Jeszcze trwa próba sił liderów w każdym z obozów, zabawa głowami wyborców. PiS walczy z Komisją Europejską i odpiera ataki Solidarnej Polski. Platforma Obywatelska zadziwia swój twardy elektorat, jakby zapomniała, ile politycznie kosztowała ją likwidacja OFE” – mówi Zuzanna Dąbrowska w rozmowie z Cezarym Szymankiem.

„Polski rząd nie jest pupilkiem Komisji Europejskiej” – mówi tymczasem Krzysztof Sobolewski, sekretarz generalny PiS. I zapowiada, że nie wszystkie kamienie milowe na drodze do polskiego KPO zostaną przez ów rząd zrealizowane. Chodzi przede wszystkim o zmiany w regulaminie Sejmu, Senatu i Rady Ministrów na które zgodził się już Mateusz Morawiecki.  

Kamieniem milowym jest także tzw. ustawa wiatrakowa. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek „odmroziła” projekt, a izba zajmie się nim na najbliższym posiedzeniu. Ale Zbigniew Ziobro zapowiada, że Solidarna Polska w tym przypadku także będzie przeciw.

Tymczasem w obozie opozycji w najlepsze trwa próba sił liderów. „Hołownia postawił się Tuskowi. A na dodatek część twardego elektoratu Platformy Obywatelskiej jest zdziwiona postawą partii w trakcie prac nad ustawą o Sądzie Najwyższym” – mówi Zuzanna Dąbrowska. I dodaje: „Klimat wśród wyborców jest niebezpiecznie podobny do tego z czasów likwidacji OFE, a wszyscy pamiętamy ile wtedy straciła Platforma Obywatelska”.

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.