Anna Streżyńska: Albo cyfryzacja, albo będziemy gospodarczym zaściankiem

„Jeśli nie będziemy wykorzystywali szans jakie daje cyfryzacja na zmiany w gospodarce, staniemy się gospodarczym zaściankiem. Krajem, który nie potrafi wykorzystać szans na rozwój innowacyjnych gałęzi biznesu i zdobywać środki na rozwój, a nawet przetrwanie” – mówi Anna Streżyńska, założycielka MC2 Innovations, była minister cyfryzacji.

Tak w rozmowie z Cezary Szymankiem komentuje likwidację ministerstwa cyfryzacji i przeniesienie tych kompetencji do Kancelarii Premiera. „Nie wiemy czy obecny stan rzeczy jest tymczasowy, czy będzie trwał dłużej. A powinniśmy. Tym bardziej, że Mateusz Morawiecki, choć jest teraz również ministrem cyfryzacji, raczej nie będzie miał czasu zajmować się tymi sprawami” – mówi Anna Streżyńska. I proponuje utworzenie Agencji Transformacji Cyfrowej, która przejęłaby kompleksowe zarządzanie procesami cyfryzacji w Polsce.

W rozmowie jest również wątek wpływu pandemii koronowirusa na rynek start-up’ów w Polsce. Streżyńska po odejściu z ministerstwa postanowiła wszystko na jedną kartę i założyła MC2 Innovations. „Wyszliśmy już z tego pierwszego etapu, mamy produkt” – opisuje i dodaje, że w tej chwili, choć na rynku jest bardzo dużo pieniędzy, to fundusze wstrzymują się z inwestycjami w nowe projekty. „A po drugiej stronie jest mnóstwo głodnych start-up’ów” – kwituje Streżynska.  

Fot. Jerzy Dudek/Fotorzepa

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.