P. Świeboda: Chcemy pomóc ludziom odzyskać wzrok

„Dziś wiemy o ludzkim mózgu tyle, ile rozumiano z fizyki w XIX wieku. Najważniejsze odkrycia są przed nami. Jest wielka nadzieja, że w ciągu najbliższych lat, będziemy mogli pomóc ludziom odzyskać wzrok lub leczyć choroby Alzheimera i Parkinsona” – mówi Paweł Świeboda, szef EBRAINS i dyrektor generalny Human Brain Project.

To europejskie przedsięwzięcie, którego głównym celem jest tworzenie infrastruktury badawczej, pomocnej w rozwoju neuronauki, medycyny i informatyki. To jeden z największych projektów naukowych kiedykolwiek sfinansowanych przez Unię Europejską. Obecnie zatrudnia około 500 naukowców na ponad 100 uniwersytetach, szpitalach akademickich i ośrodkach badawczych w całej Europie. Z wyjątkiem Polski. „Mamy świetnych naukowców, ale wielkie przeszkody systemowe” – odpowiada Paweł Świeboda na pytanie dlaczego. Ale przede wszystkim na te dotyczące badań ludzkiego mózgu, jak są prowadzone, co z nich wynika, kiedy będzie można sterować tym organem i czy nie boi się, że na pracy naukowców skorzystają szaleńcy.

„Na świecie są dwa takie projekty. Nasz i Elona Muska w USA. Ale wiele osób ocenia, że tak jak Musk jest dobry w marketingu, tak my jesteśmy lepsi w badaniach. Tak, jesteśmy dalej w odkryciach niż Elon Musk” – mówi Paweł Świeboda, szef EBRAINS i dyrektor generalny Human Brain Project.

Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.