Gdański: Tak, banki w Polsce robiły niewłaściwe rzeczy

Ale polski sektor bankowy nigdy nie był i nie jest takim, który „doi klienta”. Jako jeden z niewielu przetrwał kryzys finansowy suchą nogą i nie prosił podatnika o wsparcie. Nie wydaje mi się w związku z tym etycznie uzasadnione, aby obciążać banki dodatkowym podatkiem bankowym – mówi Przemysław Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska w najnowszym odcinku audycji „Wywiad z Prezesem”.

O regulacjach w sektorze bankowym mówi: Przez tak duży poziom regulacji sektor stał się dużo mniej przedsiębiorczy. Jest coraz mniej dyskusji po prostu o biznesie, a coraz więcej o tym, jak poradzimy sobie z kolejnym regulacyjnym obciążeniem.

Cezary Szymanek i Przemysław Gdański

O walce o klimat: Nie sfinansujemy żadnego projektu, który byłby dewastujący dla środowiska. Na przykład elektrowni węglowej, czy też samego wydobycia tego surowca. Nawet jakbyśmy mieli na tym zarobić 400%.

Ale także o tym, jak zmienił się styl zarządzania korporacjami, kiedy zniknie ostatni oddział bankowy i roli kobiet w biznesie.

Subskrybuj kanał „Rzeczpospolita: Audycje” na iTunes, Spotify, SoundCloud, Stitcher, Google Podcasts, aCast

Cezary Szymanek
Prowadzący

Przed radiowym mikrofonem spędził kilkanaście lat swojego zawodowego życia. Przede wszystkim rozmawiając. Część z tych rozmów nagrywał też kamerą, pracując w telewizji. A teraz może robić obie te rzeczy w jednym miejscu, w „Rzeczpospolitej” jest redaktorem naczelnym rp.pl.