USA inwestują 500 mld w AI, Orban blokuje sankcje na Rosję

Jest czwartek, 23 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się nastrojom klientów polskich banków, trudnościom z rewizją Zielonego Ładu, potężnym inwestycjom USA w sztuczną inteligencję oraz wstrzymaniu unijnych sankcji na Rosję przez Viktora Orbána.

Najważniejsze informacje: 

⁠Polacy zadowoleni ze swoich banków ⁠

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia, satysfakcja klientów banków w Polsce wzrosła w 2024 roku. Najwyższe oceny zdobył VeloBank (79 pkt), tuż za nim znalazł się ING BSK (78 pkt), a trzecie miejsce ex aequo przypadło PKO BP, Millennium i Credit Agricole (76 pkt). Polacy najbardziej cenią bankowość mobilną, natomiast najsłabiej oceniają procedury reklamacyjne i ofertę produktową.

⁠Trudności z rewizją Zielonego Ładu⁠

Europejska Partia Ludowa apeluje o zamrożenie systemu ETS2 i powrót do polityki klimatycznej sprzed 2019 roku, ale eksperci wskazują na trudności z realizacją tego postulatu. Liczne regulacje wprowadzone w ostatnich latach sprawiają, że ich wycofanie będzie skomplikowane. Główny ekonomista Pracodawców RP Kamil Sobolewski podkreśla, że UE musi zmienić swoje podejście, ale pytanie brzmi – w jakim kierunku?

⁠USA przeznaczą 500 mld na rozwój AI⁠

Donald Trump ogłosił inicjatywę „Stargate”, w ramach której OpenAI, Oracle i SoftBank zainwestują w amerykańską infrastrukturę sztucznej inteligencji. W ciągu czterech lat wydatki na ten projekt mają osiągnąć 500 mld dolarów, co ma pomóc USA utrzymać przewagę nad Chinami. Nowa strategia to odpowiedź na rosnącą konkurencję w sektorze AI i obawy o dominację Chin w technologii przyszłości.

Orban blokuje przedłużenie sankcji na Rosję

Premier Węgier Viktor Orbán sprzeciwia się przedłużeniu unijnych sankcji na Rosję, argumentując, że szkodzą one europejskiej gospodarce. Sankcje wygasają 31 stycznia, a do ich przedłużenia wymagana jest jednomyślna zgoda wszystkich państw UE. Orbán prawdopodobnie chce wykorzystać tę sytuację do odblokowania zamrożonych przez UE środków z węgierskiego KPO.

Prowadzący

Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.