Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki

USA i Wielka Brytania podpiszą nową umowę handlową, RPP tnie stopy procentowe, co może ożywić rynek mieszkaniowy. Ukraina ratyfikuje fundusz odbudowy, a Finlandia wzywa do nałożenia ceł na cały eksport z Rosji.

W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:

USA i Wielka Brytania z nową umową handlową – mniej ceł, więcej eksportu

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania podpisały pierwszą dużą umowę handlową wynegocjowaną przez administrację Donalda Trumpa. Znosi ona cła na stal i aluminium z Wielkiej Brytanii oraz obniża cła na import aut do 10 proc. dla 100 tys. pojazdów rocznie. Amerykańscy rolnicy zyskają dostęp do brytyjskiego rynku o wartości 5 mld funtów rocznie. W kolejnych etapach strony planują rozszerzenie współpracy technologicznej i naukowej. UE, wciąż bez porozumienia z USA, wyraża coraz większe zniecierpliwienie.

Jak obniżka stóp procentowych wpłynie na rynek mieszkaniowy?

RPP obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych, co zwiększa zdolność kredytową o 5 proc. Choć to nie rewolucja, eksperci prognozują, że kolejne obniżki mogą realnie odmienić rynek mieszkaniowy. Jeśli stopy spadną do poziomu 3,5% w 2025 roku, kredytobiorcy zyskają nawet 25 proc. wyższą zdolność kredytową. To może przełożyć się na wzrost popytu na mieszkania. Jednak część klientów może wstrzymywać się z zakupami, licząc na dalsze spadki kosztów kredytu.

Ukraina ratyfikuje fundusz odbudowy – polityczny i gospodarczy przełom

Parlament Ukrainy ratyfikował porozumienie z USA o wspólnym Funduszu Odbudowy. Ponad 75 proc. deputowanych poparło ustawę, która ma symboliczne i praktyczne znaczenie – wzmacnia pozycję Ukrainy w przyszłych negocjacjach pokojowych i wysyła sygnał do Rosji. Według Scotta Bessenta, to także forma nacisku ekonomicznego na Kreml.

Finlandia chce ceł na cały rosyjski eksport

Fińska minister spraw zagranicznych Elina Valtonen zaproponowała w Warszawie wprowadzenie ceł na wszystkie rosyjskie towary. Propozycja miałaby obowiązywać niezależnie od obecnych sankcji i nie wymagać zgody wszystkich państw UE, co czyni ją bardziej wykonalną. Cła objęłyby m.in. nawozy, które trafiają na rynek europejski – co mogłoby ucieszyć polskich producentów.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.