Konflikt Indii z Pakistanem. Rozmowy Chin i USA. Obniżka stóp procentowych

Indie atakują cele w Pakistanie, GDDKiA wykluczy firmy spoza UE z przetargów drogowych, a RPP tnie stopy procentowe – raty kredytów spadną. Chiny i USA zasiądą do rozmów o deeskalacji.

W dzisiejszym odcinku podcastu „Twój Biznes” między innymi:

Indie i Pakistan na krawędzi wojny – konflikt o wodę, energię i wpływy

Indie przeprowadziły ataki na cele w Pakistanie, oskarżając sąsiada o wspieranie terrorystów odpowiedzialnych za zamach w Dżammu i Kaszmirze. Pakistan zaprzecza i twierdzi, że zginęli cywile. Dodatkowo Indie wypowiedziały Traktat o Wodach Indusu i przyspieszyły budowę hydroelektrowni, które mogą ograniczyć dostęp Pakistanu do wody. Konflikt ma ogromny potencjał eskalacyjny, ponieważ obie strony posiadają broń jądrową, a w spór zaangażowały się dyplomatycznie Chiny i USA.

Polskie autostrady tylko dla firm z UE? GDDKiA zamyka rynek dla Azjatów

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że firmy spoza Unii Europejskiej nie będą mogły startować w przetargach na budowę strategicznych odcinków dróg. To efekt presji polskiego sektora budowlanego, który domaga się tzw. repolonizacji inwestycji infrastrukturalnych. Na celowniku znalazły się firmy z Chin i innych krajów Azji w tym Turcji. Eksperci wskazują, że podobne podejście powinno obowiązywać przy CPK i energetyce.

Rada Polityki Pieniężnej tnie stopy procentowe – kredytobiorcy odetchną

Zgodnie z oczekiwaniami, RPP obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Referencyjna stopa wynosi teraz 5,25 proc. Jak wynika z wyliczeń Rankomat.pl, rata kredytu opartego na WIBOR 3M spadnie o blisko 5 proc. Decyzja może pozytywnie wpłynąć na zdolność kredytową Polaków, ale rodzi pytania o dalszy wpływ na inflację i kurs złotego.

Chiny i USA znów przy stole negocjacyjnym – deeskalacja zamiast umowy

10 maja w Szwajcarii dojdzie do spotkania amerykańskiego sekretarza skarbu Scotta Bessenta z wicepremierem Chin He Lifengiem. Rozmowy mają na celu zmniejszenie napięć w wojnie handlowej, jednak bez podpisywania nowej umowy. Donald Trump zapowiedział, że nie zamierza ustępować w kwestii ceł. Pekin ogłosił działania stymulujące gospodarkę, by przygotować się do rozmów. Eksperci oceniają, że porozumienie jest dalekie, ale sam dialog może ustabilizować sytuację na rynkach.

„Twój Biznes” to codzienny podcast ekonomiczny tworzony przez redakcje „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Od poniedziałku do piątku o 7:30 Bartłomiej Kawałek przedstawia najnowsze wiadomości gospodarcze oraz aktualne informacje z rynków finansowych z Polski i świata.

Prowadzący

Autor podcastu „Twój Biznes” - codziennego podcastu „Rzeczpospolitej” o gospodarce. Absolwent Ekonomii o specjalizacji Biznes Międzynarodowy oraz Przedsiębiorstwo w Gospodarce Narodowej na UMCS w Lublinie. Wyróżniony za osiągnięcia naukowe z zakresu ekonomii jako stypendysta Rektora UMCS. Absolwent kierunku Jazz i Muzyka Estradowa na UMCS w Lublinie. Autor „Podcastu Akademickiego“ UMCS. Wokalista jazzowy, reżyser spektakli teatralnych dla dzieci i były aktor Teatru Muzycznego Opery Lubelskiej.