Punkty za wolontariat w rekrutacji do liceum. Czy należy je zlikwidować?

Trzeba promować idee wolontariatu i zachęcać do działalności społecznej młodych ludzi – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego.

Za udział w wolontariacie można otrzymać wpis na świadectwie i 3 dodatkowe punkty w rekrutacji do liceum. - Zastanawiamy się z grupą organizacji pozarządowych, czy to, że młodzi ludzie, uczniowie dostają dodatkowe punkty za to, że wykonują wolontariat, to jest zachęta, czy jednak niekoniecznie? Zdania podzielone, bo część z organizacji mówi, że to jest dobry pomysł, bo w ten sposób chociaż jedna może osoba zachęci się do tego, żeby być wolontariuszem w przyszłości jako osoba dorosła. Ale i jest też bardzo dużo głosów sceptycznych, kiedy pokazuje się, że uczniowie robią to tylko i wyłącznie dla punktów, a nie po to, żeby zaangażować się zgodnie z ideą wolontariatu – mówiła w podcaście „Szkoła na nowo” Adriana Porowska, ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego. 

Wolontariat należy rozwijać w niewielkich miejscowościach 

Porowska, która od lat związana jest z organizacjami pozarządowymi zwróciła uwagę na to, że nie w każdym miejscu w kraju młodzi ludzie mogą się angażować w działalność społeczną. To pogarsza sytuację młodych ludzi, którym podczas rekrutacji trudno jest konkurować z kolegami z dużych miast. - Są duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków, Gdańsk, gdzie jest dużo organizacji pozarządowych, które mają już koordynatorów wolontariatu, którzy rozumieją, na czym ten wolontariat polega, zapewniają też bezpieczeństwo młodym osobom i zachęcają do wolontariatu. A zupełnie inna sytuacja jest tych młodych osób, które chciałyby się zaangażować w mniejszych miejscowościach – mówiła Porowska. I dodała, że planowane są specjalne rozwiązania ułatwiające działalność społeczną poza dużymi centrami. Przeznaczono na to 70 mln zł np. na specjalne „nagrody” dla osób działających społeczne. Co to mogłoby być? Zdaniem ministry np. zniżki na bilety komunikacji miejskiej.

Czy zmiana „sposobu wynagradzania” młodych wolontariuszy miałaby zastąpić punkty do liceum. – Trzeba to wszystko przemyśleć – stwierdziła Porowska.

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związana od 2012 r. Jako dziennikarka i redaktorka działu krajowego zajmuje się tematyką społeczną - szczególnie edukacją i sprawami zdrowia. Odpowiada także za akcje społeczne dotyczące ww. dziedzin. Pracę zawodową rozpoczynała w „Gazecie Wyborczej”, w której spędziła cztery lata pisząc o edukacji i rynku pracy. Pracowała także w dzienniku „Polska The Times” (2007-2011) najpierw jako dziennikarka działu krajowego, później ekonomicznego, w którym także pełniła obowiązki kierownika. W latach 2015-2017 była sekretarzem redakcji pisma naukowego „Rynek pracy” wydawanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. W 2010 r. wyróżniona w VIII edycji konkursu im. Władysława Grabskiego organizowanego przez NBP. Odznaczona także przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej medalem „Pro Publico Bono” za działania na rzecz poprawy sytuacji na rynku pracy.