Kowal: Polacy przynoszą Trumpowi szczęście

Nie sądzę, że wizyta w USA pomoże Dudzie w Polsce. To bardzo anachroniczne myślenie PiS-u i części osób z prawicy, która o Ameryce myśli w kategoriach lat 90. – mówi prof. Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej, były wiceminister spraw zagranicznych w rozmowie z Bogusławem Chrabotą.

Może się okazać, że tym razem to Duda robi łaskę Trumpowi. Jest przekonane wśród ludzi wokół prezydenta USA, że tzw. polskie stany będą miały znaczenie w wyborach, że polski pierwiastek odezwie się przy urnach. Trump sam mówi, że Polacy przynoszą mu szczęście – mówi gość podcastu.

Donald Trump ma zerwaną więź historyczną z ostatnimi 70-oma laty. Zachowuje się tak, jakby nie było II wojny światowej, sprawia wrażenie jakby nie rozumiał dlaczego żołnierze amerykańscy znaleźli się w Niemczech – mówi Kowal.

Co ma większy wpływ na dzisiejszą Amerykę: Donald Trump czy kryzys spowodowany koronawirusem? Czy Polska jest traktowana jako sojusznik USA? Czy protesty przełożą się na wynik wyborczy Trumpa? Co oznacza wycofanie wojsk amerykańskich z Niemiec? O tym wszystkim w tym odcinku podcastu „Świat w skali makro”.

Fot. Fotorzepa/Darek Golik

Bogusław Chrabota
Prowadzący

Dziennikarz i pisarz. Od lat zafascynowany światem, zwłaszcza regionem Morza Śródziemnego, Afryką i Azją Wschodnią. Absolwent i doktorant prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny stypendysta w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziennikarz i członek kierownictwa TAI w latach 1992 – 93. Współtwórca i dyrektor programowy Polsatu. Redaktor naczelny Rzeczpospolitej i autor kilku książek.